Domovská stránka » Moderní medicína » VÝŽIVA PACIENTŮ S OBEZITOU
Moderní medicína

VÝŽIVA PACIENTŮ S OBEZITOU

PharmDr. MARGIT SLIMÁKOVÁ

specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Epidemii obezity máme ve vyspělých zemích už desítky let. Obezita je problémem, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, hypertenze, nemocí srdce a cév i rizikového průběhu koronavirové infekce. Přitom snížit hmotnost – a spolu s ní i rizikové faktory, jako třeba zánětlivost, vysoký krevní cukr či vysoký krevní tlak – lze v řádu několika týdnů. Řešení nestojí na omezující dietní stravě, ale na výživném, skutečném jídle.

Dostatečné vylačnění a nízká hladina inzulinu mezi jídly nastartuje spalování vlastních tukových zásob.

Skutečné jídlo znamená jíst opravdové maso, ryby z moře i českého rybníka (nikoli rybí saláty nebo předsmažené rybí prsty), čerstvou zeleninu a ovoce (ne džusy a výrobky s ovocnou příchutí), mléko a mléčné výrobky (nikoli jejich slazené a nízkotučné varianty zahuštěné škrobem), vejce (ne sójové a jiné náhražky), kváskový chléb (ne bílé rohlíky nebo dobarvené hnědé pečivo), luštěniny, obilné vločky a celá zrna (ne slazené cereálie a pufované produkty), průmyslově neupravené tuky a oleje.


Detailní informace o tom, jak zvládat prevenci a léčbu obezity a cukrovky, naleznete na edukačním webu.


Když se z jídelníčku vyřadí průmyslově zpracované potraviny s přidanými cukry, škroby, bílou moukou, upravenými tuky a aditivy z jídelníčku, tak to v prevenci i léčbě obezity významně pomůže. Nižší obsah sacharidů ve stravě vede k menšímu vzestupu krevního cukru a inzulinu po jídle, a tedy k nižší tendenci ukládání živin do tukových zásob. Malé kolísání inzulinu a cukru v krvi také omezuje pocit hladu. Jídlo s dostatkem tuků a bílkovin doplněné zeleninou zasytí na delší dobu, nemusíme pak jíst tak často. Dostatečné vylačnění a nízká hladina inzulinu mezi jídly nastartuje spalování vlastních tukových zásob.

Nízkosacharidová strava s sebou sice nese určitá omezení, ale není nutné počítat kalorie a neobjevují se vlčí pocity hladu. Pro někoho může být nízkosacharidová strava i chuťově zajímavější než strava založená na sacharidech – místo pohanky a čočky si může dát raději maso se zeleninou. Důležité je jíst jen když je hlad, najíst se dosyta, ale nepřejíst se, a mezi jídly nic neujídat.

Další článek