Domovská stránka » Dýchání a alergie » Bezlaktózová strava: Rostlinné nápoje prospívají srdci, kostem i tělesným proporcím
alergie

Bezlaktózová strava: Rostlinné nápoje prospívají srdci, kostem i tělesným proporcím

Lidem, jejichž strava se skládá z minimálně 2/3 rostlinných produktů, se daří lépe držet pod kontrolou svou váhu. Rostlinné výrobky rovněž pomáhají udržet zdravé srdce a kosti.

Pro zdravé srdce
Běžný jídelníček obsahuje různé druhy tuků. Rozlišujeme tuky nasycené a nenasycené, někdy rovněž nazývané „špatné“ a „dobré“. Nasycené tuky jsou obsaženy především v produktech živočišného původu, zatímco nenasycené tuky zejména v rostlinných potravinách. Příjem nenasycených tuků pomáhá zachovat normální hladinu cholesterolu v krvi a tím tak udržet zdravé srdce.

Dobrý stav kostí
Přestože velikost a hustotu našich kostí určují z velké části genetické faktory, významnou roli hraje i životní styl, konkrétně pravidelné cvičení a správná výživa. Pro zdraví kostí je důležitý příjem vápníku, klíčový je i přísun vitaminu D, který pomáhá vápník vstřebávat. K udržení dobrého stavu kostí přispívají i bílkoviny. Rostlinné nápoje jsou zdrojem vápníku, vitaminu D i kvalitních rostlinných bílkovin.

Hmotnost pod kontrolou
Téměř všichni se snažíme dosáhnout dokonalé váhy, stále více lidí však trpí nadváhou a obezitou. Na cestě za optimální váhou stačí často málo – pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava. Mnoho nešvarů dnešního obvyklého stravování, jako například příjem příliš mnoha kalorií a nasycených tuků, nedostatek vlákniny a nerozmanitost jídelníčku, lze řešit zařazením rostlinných potravin do jídelníčku. Potraviny rostlinného původu mají obvykle nízkou kalorickou hodnotu, nízký obsah nasycených tuků a vysoký obsah vlákniny. Konzumace většího množství ovoce, zeleniny, obilovin, ořechů, semínek a rostlinných alternativ mléka může přispět ke snadnější kontrole tělesné hmotnosti. Spojení zmíněných potravin není složité.

 

Next article