Domovská stránka » Dýchání a alergie » LUKÁŠ BAUER HOVOŘÍ O SVÉM ASTMATU
Dýchání a alergie

LUKÁŠ BAUER HOVOŘÍ O SVÉM ASTMATU


Astma je onemocnění, při kterém dochází ke stahu svaloviny průdušek a průdušinek, a tím dochází ke zhoršenému průchodu vzduchu dýchacími cestami. Přesto nemusí omezovat člověka ve sportu, přesvědčte se sami v rozhovoru se známým sportovcem Lukášem Bauerem.

Málokdo ví, že i vy máte astma. Navzdory tomu jste v životě dosáhnul úžasných sportovních
úspěchů. Nemáte přesto pocit, že vás toto onemocnění omezuje ve výkonu?

Aktuálně tento pocit nemám, ale než byla stanovena vhodná léčba (a než jsem ji začal svědomitě dodržovat), tak jsem byl onemocněním v určitých okamžicích jednoznačně limitován.

Kdy jste se dozvěděl, že máte astma? Jak jste k tomu přistupoval?
Život sportovce je asi jiný než u běžných pacientů. První náznaky byly kolem 15 let, ale vždy jsem to spíše přecházel s tím, že jde asi o nějaké nachlazení, kašel nebo alergii… Postupně se příznaky objevovaly častěji a někdy kolem 21 let už bylo jasné, že jde o jiný problém, a začal jsem ho řešit se specialisty. Samozřejmě to byl na začátku šok, nechtěl jsem si to připustit, ale nakonec jsem se s tím srovnal. Důležité bylo začít dodržovat rady lékařů, zbytečně nepanikařit, a velmi rychle se vše dostalo do kontrolovaného stavu.

Kolik času průměrně strávíte u doktora? Zhoršilo se vaše onemocnění v průběhu života?
Myslím, že naprosto zanedbatelný čas. Mé astma není na takové úrovni, aby mi – při dodržování stanovené léčby – zásadněji bránilo v normálním fungování. Během mého vrcholového závodění bylo samozřejmě vše náročnější s ohledem na enormní zatížení organismu, ale i tak se to – opět zdůrazňuji, při dodržení stanovené léčby – dařilo držet pod kontrolou a neměl jsem výraznější problémy. Pokud to srovnám se stavy před léčbou, tak jsem byl skoro bez jakýchkoli obtíží.

Co byste doporučil ostatním pacientům či lidem, u kterých se astma projeví?
Nebát se a neváhat se svěřit do péče specialistů. A samozřejmě dodržovat nastavenou léčbu. Velmi rychle se z toho poté stane rutina a nijak to nenabourává každodenní život.

Next article