Domovská stránka » Dýchání a alergie » Cyklistka Karla Štěpánová: Ze začátku jsem léčbu astmatu podceňovala
aktivita

Cyklistka Karla Štěpánová: Ze začátku jsem léčbu astmatu podceňovala

Kdy a jakým způsobem Vám bylo astma diagnostikováno?
Většinou jsem měla slabší jarní části sezóny. Nikdy mě ale nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějaký zdravotní problém. Před dvěma lety se mi na prvních závodech extrémně přitížilo, ve vysoké intenzitě jsem prakticky nemohla dýchat a postrádala jsem veškerou sílu v nohách. Po závodě jsem trpěla velkým kašlem a neustálou rýmou. Na základě vyšetření mi pak byla diagnostikována alergie na trávy a středně těžké astma.

Snažila jsem si o astma načíst co nejvíce, zjistila jsem, že pro astmatiky je velice zklidňující čaj z divizny. Vyzkoušela jsem to v závodním období a opravdu je znát, že to na plicích pomáhá.

Jak probíha léčba Vašeho astmatu? Jste v tomhle ohledu zodpovědná? Máte pro naše čtenáře nějaké doporučení a tipy?
Teď už se snažím být. Musím se přiznat, že ze začátku jsem to dost podceňovala a svému problému se věnovala jen opravdu okrajově. Bohužel minulý rok mě to dohnalo a až prakticky do července jsem měla obrovské problémy s dechem na závodech. Požívám denní astmatický dýchák a léky na alergii. Jsem ale omezená kvůli dopingu, takže musím vybírat pouze z povolených látek i pro vrcholové sportovce. Snažila jsem si o astma načíst co nejvíce, zjistila jsem, že pro astmatiky je velice zklidňující čaj z divizny. Vyzkoušela jsem to v závodním období a opravdu je znát, že to na plicích pomáhá. Mám jí dokonce z domácí zahrádky jedné cyklistické kolegyně, o to víc mě těší, že pomáhá!

Čemu se věnujete když právě netrénujete? Co Vás baví ve Vašem volném čase?
V sezóně se ve volném čase většinou věnuji odpočinku. Bývá toho hodně. Když už ale nějaký ten čas mám, ráda šiju peněženky a věci z kůže. Mám ráda vyrábění všeho druhu a před pár lety jsem se ještě zamilovala do vyrábění nožů. Na holku asi trochu nezvyklé, ale opravdu mě baví, když mi pod rukama vzniká něco nového. Ráda také trávím čas se svými chrty. Ty ale museli kvůli častému cestování za závody zůstat u rodičů, takže je trochu zanedbávám chudáky.

S astmatem se v naší rodině potýkal i taťka, vnímala jsem to, ale nepřipadalo mi to jako zásadní překážka.

Pocházíte ze sportovní rodiny. Rodiče dělali triatlon, který jste vyzkoušela i Vy sama. Vedli Vás ke sportu od dětství? Vnímala jste někdy astma jako překážku v aktivním životním stylu?
Určitě nám dali rodiče hodně sportovních genů a od mala je v nás rozvíjely. Nebyl víkend kdy bychom nebyli na nějakém dobrodružném cyklo výletě nebo výšlapu. S astmatem se v naší rodině potýkal i taťka, vnímala jsem to, ale nepřipadalo mi to jako zásadní překážka.

Poslední tři čtyři roky už mi cyklistika zabírá vlastně celý volný čas. Ročně najezdím kolem 17000 km a k tomu dělám i spousty kompenzačních cvičení.

S cyklistikou jste naplno začala až v roce 2011. Zakrátko jste však dosáhla výborných úspěchů a dnes, ve svých dvaceti šesti letech, už máte na svém kontě několik skvělých výsledků. Bylo potřeba na sobě hodně zapracovat?
Rozhodně to nebylo zadarmo. Když jsem s cyklistikou začínala, najela jsem na kole jen kolem 4000 km ročně, spíše jsem běhala. Nic z těchto sportů jsem ale nedělala na vysoké úrovni. Prioritou pro mne bylo dodělat si školu. S první nabídkou ježdění v Teamu se ale vše zlomilo. Začala jsem toužit po profesionální kariéře a podřídila tomu vše. Každý rok jsem zvedala objemy najetých kilometrů, abych se dokázala přiblížit soupeřkám, které jezdí od mala. Poslední tři čtyři roky už mi cyklistika zabírá vlastně celý volný čas. Ročně najezdím kolem 17000 km a k tomu dělám i spousty kompenzačních cvičení. Sport mě ale baví jako takový a mám neustálou motivaci dostat se dál!

Sport a pohyb je astmatikům ve všeobecnosti doporučován, protože pomáhá zvyšovat odolnost průdušek a učit se správně dýchat. V případě jízdy na horském kole sa ale často jedná o pobyt v extrémním a chladném prostředí s častými změnami počasí a to už úplně vhodné pro astmatika není. Jak se s tím vyrovnáváte?
Nejvíce svůj handicap pociťuji při deštivém počasí. Myslím na to i při závodech a snažím se počáteční intenzitu stupňovat pomaleji, abych plíce úplně neodrovnala a vydržela s dechem po celý závod. Naopak například i když je absolutní sucho, až vyprahlo, všude kvanta prachu, i přes takovéto těžké podmínky problémy nemám. Astmatické problémy mi většinou skoro úplně pominou někdy v polovině srpna, když dokvetou trávy a mě se zlepší alergie.

Je známo, že mezi sportovci se vyskytuje velké množství astmatiků. Vnímáte kolem sebe kolegyně a kolegy, kteří trpí tímto onemocněním?
Myslím, že je to tak trochu nemoc z povolání. Všichni musíme trénovat v náročných podmínkách. Trénujeme na silnicích, všude jezdí hodně aut, hodně zplodin. A v terénu je naopak hodně prachu. K tomu je pro nás opravdu důležitá plicní ventilace, tudíž všechny tyto věci vdechujeme z plných sil. Ve spojení s velkou zátěží se u nás astma mnohdy ukáže. Mám pár kolegyň ze světa se kterýma jsme se o tom bavily, že je to problém, kterému se nedá předejít a většinou se nedá vyléčit úplně.

Ráda bych se také více prosadila ve Světě, na Světových pohárech. Párkrát už jsem se přiblížila TOP15, cítím ale že mám pořád na víc!

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Zatím největším snem je olympiáda. Asi jako každého sportovce. I když se k tomuto cíli nijak zvlášť neupínám, protože nominace většinou bývají dost specifické, ráda bych se tam podívala. Ráda bych se také více prosadila ve Světě, na Světových pohárech. Párkrát už jsem se přiblížila TOP15, cítím ale že mám pořád na víc! A jeden tajný plán z jiného soudku, ráda bych měla vlastní malou dílničku, kdy bych se mohla věnovat svým koníčkům.

Next article