Domovská stránka » Dýchání a alergie » I ATOPICKÝ EKZÉM LZE DOSTAT POD KONTROLU
Dýchání a alergie

I ATOPICKÝ EKZÉM LZE DOSTAT POD KONTROLU

Atopický ekzém je způsoben abnormální odpovědí organismu s přecitlivělostí na látky v okolním prostředí. Projevuje se to svědivými, suchými a červenými ložisky na kůži. Podobně jako jiné formy ekzému chronické povahy je charakterizován obdobím klidu a vzplanutí. Ekzém nelze vyléčit definitivně, neboť sklon k nemoci je vrozený, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu i dlouhodobě.

Mírná forma
Choroba postihuje 14–24 % populace. Pokud převažuje mírná forma, můžeme léčbu zvládnout i sami pomocí podpůrných prostředků z lékárny. Základními prostředky jsou tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje.
Těžká forma
Při těžších formách je vhodné navštívit dermatologa, který doporučí léčbu zevní nebo systémovou. První volbou je léčba lokální, kam patří dehtové preparáty nebo místní kortikoidy. Kortikoidy jsou léky odvozené od přirozených hormonů kůry nadledvin ve formě mastí, krémů nebo roztoků. Mají silné protizánětlivé účinky a jsou pro léčbu ekzému zejména v akutní fázi nepostradatelné. Mezi výhody jejich užívání patří rychlý nástup účinku, úleva od svědění, redukce otoku. Mezi nevýhody zejména dlouhodobého používání patří ztenčování kůže, tvorba jizviček, strií, žilek, snížená odolnost kůže, zvýšené riziko místních infekcí apod. Lokální imunomodulátory jsou velmi dobrou alternativou ke kortikoidům. Rozsáhlé klinické zkušenosti ukázaly, že lokální imunomodulátory jsou vysoce účinné v léčbě příznaků atopického ekzému.
UV záření
U těžších forem ekzému se neobejdeme bez kombinace zevní léčby s fototerapií, neboli řízeným působením UV záření proti kožnímu zánětu; ještě těžší postižení vyžaduje podávání tabletové protizánětlivé terapie. Dobrou zprávou je, že v současné době máme v centrech biologické léčby nejmodernější biologickou léčbu, která relativně bezpečným způsobem pomáhá tam, kde všechny předešlé.


Říká se, že věk je pouze číslo. Ať je vaše číslo jakékoliv, s našimi triky zůstane vaše pleť stále mladá a svěží!

1.Ze všeho nejdříve zjistěte, jaký typ pleti máte, a podle toho si zvolte své kosmetické výrobky.
2. Nepodceňujte čištění pleti. Používejte pleťovou vodu dvakrát denně, a to nejlépe bez obsaženého alkoholu, který by pleť mohl vysušit.Dávejte si pozor na vysušení – suchá pleť vykazuje větší známky stárnutí. Proto používejte i hydratační přípravky, které pleť krásně rozzáří.
3. Nezapomeňte se večer odlíčit. Ponechání make-upu přes noc je nejjednodušší způsob, jak si ucpat póry.
4. Umývejte si obličej rukama místo žínkami a jinými materiály. Vyhnete se tím podráždění pokožky.
5. Všeho moc škodí, proto používejte peeling nanejvýš dvakrát týdně. Díky tomu zabráníte zarudnutí a poškození pleti.
6. Roční období se mění a spolu s tím vyžaduje vaše pokožka odlišnou péči v létě a zimě. Přizpůsobte tomu i svou kosmetiku.

Next article