Domovská stránka » Dýchání a alergie » Tady se mi dobře dýchá aneb jak zařídit byt, kde bydlí alergik
alergie

Tady se mi dobře dýchá aneb jak zařídit byt, kde bydlí alergik

V kombinaci s interiérem na tyto předsudky zapomeňte. V následujících řádcích vás ujistím, že co platilo dřív, už je naštěstí překonané.

Pryč jsou doby, kdy musely být všude celoplošné koberce z umělých vláken, protože alternativou byla jen studená dlažba (málokdo měl podlahové topení), nebo nekvalitní PVC (to nás naopak bohužel zažilo mnoho).

Doba se (naštěstí) mění

Situaci bych přirovnala k těhotenskému oblečení, ženy mi budou rozumět. Před takovými deseti, dvaceti lety si člověk musel kupovat drahé a často neslušivé oblečení ve specializované prodejně, protože nic jiného prostě nebylo, a stejně z toho neměl moc radost. Dnes si v těhotenství ženy vyberou v běžné konfekci, úměrně svému rozpočtu, často i ve své normální velikosti (nebo o číslo o dvě větší). Je to tím, že se změnily trendy a móda. Těšení se na miminko zvládnete v legínách a delší tunice. U interiérů je to velmi podobné. Pryč jsou doby, kdy musely být všude celoplošné koberce z umělých vláken, protože alternativou byla jen studená dlažba (málokdo měl podlahové topení), nebo nekvalitní PVC (to nás naopak bohužel zažilo mnoho). A kdo chce dnes mít doma těžké závěsy a bohatě řasené záclony, pokud nežije na zámku?

Materiály, které alergik ocení

V kurzu je kusový koberec doplňující obývákové sezení a moderní rolety na oknech. Pro alergika ideální. Proto často ani nepoznáme, že dotyčná osoba alergická na prach, pyly, srst apod. skutečně je. A komu by vadilo i tak malé množství textilií, tak koberec se dá pořídit vinylový z umělých vláken a rolety omyvatelné.

Na podlahu se hodí přírodní materiál – marmoleum. Ideální je do dětských pokojů pro potomky, které trápí vedle alergií také astma. Má totiž antibakteriální vlastnosti. Díky přirozeně antistatickému povrchu se dobře udržuje. Marmoleum můžete položit na podlahové topení – velká výhoda.

Výhodné jsou také dobře čistitelné textilní sedačky a čalouněné jídelní židle. Materiály v této oblasti zaznamenaly neskutečný posun kupředu nejen v situaci rozmatlaného kečupu na zánovní béžové sofa. Až budete kupovat nové vybavení do obýváku, požadujte po prodejci jeden z easy clean systémů.

Jinými slovy, v každém prostředí, kde se necítíme úplně dobře – buď jsme k něčemu nuceni, něco nesmíme, nebo nám nevoní lidi, se kterými prostor obýváme – se necháváme ovlivnit psychicky.

Ve hře je vzdušnost, jednoduchost a čistota.

Alergici jsme s určitou nadsázkou všichni. Představte si, že přijdete do příjemného, světlého, vkusně zařízeného interiéru. Barvy dokonale ladí, celek podtrhne třeba čerstvá květina na stole.. Možná, že vám teď cukly koutky, jak reálná vaše myšlenka byla. To se mi přesně stalo při návštěvě u klientky půl roku po jejím nastěhování do nového domu. Zeptala jsem se jí – alergičky na prach, pyl a zvířecí srst – jak se cítí. „Tady se mi dobře dýchá“, odpověděla. A já měla velkou radost.

Jinými slovy, v každém prostředí, kde se necítíme úplně dobře – buď jsme k něčemu nuceni, něco nesmíme, nebo nám nevoní lidi, se kterými prostor obýváme – se necháváme ovlivnit psychicky. Jsme tak trochu otrávení. Spojení „jsem na tohle alergická“ přece používáme i v přeneseném významu.

A teď vám prozradím, na co mám alergii já. Možná jste na tom podobně. Nesnáším meruňkovou barvu. Ano, tu výmalbu na zdech. Tu, co frčela před dvaceti lety, a stále v některých interiérech straší. Za to její kolegyně, v barevném spektru, jen kousek vedle, přímo zbožňuju. Jsou to pudrová a starorůžová. Krásná je i měděná, která mojí oblíbenou trojku uzavírá. Vidíte, někdy i malý krůček udělá velkou změnu.

Jaké alergie máte vy?

Next article