Domovská stránka » Civilizační onemocnění » DIABETES: CO JE NOVÉHO V JEHO LÉČBĚ?
Civilizační onemocnění

DIABETES: CO JE NOVÉHO V JEHO LÉČBĚ?

Léčba diabetu už není jenom o tabletkách nebo injekcích inzulínu. „Přibyla řada lékových skupin a v každé z nich je na výběr několik preparátů. To umožňuje lékaři, aby vybral právě takový lék, který přinese konkrétnímu pacientovi největší výhody,“ říká MUDr. Jiří Jón z Interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze.

Jedním z nejnovějších léků v diabetologii je skupina GLP-1 analogů, která z mnoha důvodů stojí za pozornost. Co jsou vlastně zač?
Vědci zjistili, že slinivka tvoří jinak inzulín v případě, když podáme glukózu do žaludku, nebo ji podáme do žíly. Díky tomu objevili určité hormony, které se přirozeně vyskytují v trávicím traktu člověka a mají celou řadu příznivých účinků na zdraví. Bohužel u diabetiků je efekt těchto hormonů snížen. Jeden z nich se nazývá GLP-1. Postupným výzkumem byly objeveny molekuly, které fungují podobně. Jejich nasazení tak může pomoci diabetikům ke zlepšení zdravotního stavu a příznivě ovlivnit rozvoj komplikací diabetu.

GLP-1 analogy představují efektivní léčbu diabetu a mají celou řadu pozitivních účinků. Pokud trpíte diabetem 2. typu, doporučuji, abyste zvážili, zda by tato léčba nebyla vhodná i pro vás.

Čím jsou léky na bázi GLP-1 tak zajímavé?
Léky z této skupiny vynikají nad ostatními léky proti diabetu svým účinkem. Samozřejmě velmi rychle a účinně snižují hodnoty cukru v krvi. Kromě toho ale snižují i krevní tlak a zejména tělesnou hmotnost. Chrání ale také určité buňky slinivky, které vyrábějí inzulín, čímž přispívají ke zpomalení rozvoje onemocnění. U některých z nich byl dokonce prokázán příznivý efekt na ovlivnění ledvinných a srdečních funkcí.

Znamená to tedy, že GLP-1 jsou už pevnou součástí moderní léčby diabetu?
Všechny uvedené vlastnosti vedly diabetologické společnosti k doporučení, aby lékaři tyto léky zařadili na přední místo v léčebném postupu. Cílem by mělo být nasazovat GLP-1 brzy, a to ideálně hned na druhém místě po metforminu, který představuje nejčastější lék diabetu 2. typu.

Má skupina GLP-1 nějaké nevýhody?
Určitá nevýhoda těchto léků je nutnost podávání podkožně skrze injekce. Na druhou stranu stačí některé podávat jen jednou týdně, což naopak přispívá ke komfortu pacientů. Další nevýhoda může být to, že pacienti někdy udávají pocit plného žaludku a nevolnosti na začátku léčby. Tyto obtíže se ale většinou rychle zlepší a řada pacientů tento stav naopak oceňuje jako účinnou výpomoc při hubnutí.

Jak byste shrnul zkušenosti s GLP-1?
GLP-1 analogy představují efektivní léčbu diabetu a mají celou řadu pozitivních účinků. Pokud trpíte diabetem 2. typu, doporučuji, abyste se poradili se svým diabetologem a zvážili, zda by tato léčba nebyla vhodná i pro vás.

Next article