Domovská stránka » Civilizační onemocnění » MONIKA MENKY O ŽIVOTĚ S CELIAKIÍ
Civilizační onemocnění

MONIKA MENKY O ŽIVOTĚ S CELIAKIÍ

Ve spolupráci se společností Baltaxia
Ve spolupráci se společností Baltaxia

Monika Menky, jinak známá jako CeliaxMoni, bojovala v posledních letech se zdravotními problémy. Trpěla oslabenou imunitou, byla unavená, občas měla stavy, kdy nebyla schopna vstát. Za rok dostala neuvěřitelných 7 antibiotik. V životě by ji nenapadlo, že trpí celiakií.

Jak Vám zjistili celiakii?

Letos tomu budou 4 roky. Je více možností, jak celiakii diagnostikovat. Existují domácí testy, které je možné zakoupit v lékárně nebo na internetu. U některých jedinců je lepší si zajít k lékaři, například k obvodnímu, a vysvětlit mu, co se vám děje. Příznaky bývají někdy tak rozmanité, že ani krevní testy nepomohou a pak zbývá enteroskopie – nejméně příjemná, ale zcela jasná metoda.

Pokud stále jíte lepek, můžete hubnout, mít bolest břicha, chudokrevnost, poruchy menstruace, zvýšenou lámavost kostí.

Jaké jste měla příznaky?

Občas se mi po jídle nafouklo břicho, pak se z toho stal trvalý stav. Přišla častá nemocnost a únava. Jednou po opravdu velké bolesti jsem se sama objednala na vyšetření. Potíže ustaly po změně stravy.

Co když se léčba nedodržuje?

Pokud stále jíte lepek, můžete hubnout, mít bolest břicha, chudokrevnost, poruchy menstruace, zvýšenou lámavost kostí. Existuje vyšší riziko vzniku rakoviny. U dětí se nedodržování nemusí projevit. Jednorázově neohrozí, projeví se jako dietní chyba – změna stolice, bolest břicha, zvracení.

Další článek