Domovská stránka » Civilizační onemocnění » ROMAN ŠMUCLER: VYMĚNIT 4 KARTÁČKY ROČNĚ JE MINIMUM
Civilizační onemocnění

ROMAN ŠMUCLER: VYMĚNIT 4 KARTÁČKY ROČNĚ JE MINIMUM

Ve spolupráci s
Ve spolupráci s

„Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě, která nesbírá data o počtech zubního kazu. Údaje jen odhadujeme. Zdá se ale, že část populace velmi zlepšila hygienu a má méně kazů. Druhá část si stěžuje, že je málo zubních lékařů,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog, majitel Institutu Asklepion a prezident České stomatologické komory. Zodpověděl nám 5 nejčastějších dotazů o čištění zubů.

Elektrický nebo manuální kartáček?

Elektrické zubní kartáčky jsou pohodlnější. Vzhledem k vysoké efektivitě, ale měli bychom upřednostnit jen takové, které mají dobré klinické testy, aby nebyly třeba moc agresivní. Typ kartáčku manuálního je úplná věda a vybrat by ho měl zubní lékař nebo dentální hygienistka. Možností je mnoho. Ke kartáčku je důležité používat další pomůcky dentální hygieny.

Mezizubní kartáček ano nebo ne?

Mezizubní kartáček určitě ano, je to klíčová pomůcka. Zatím ji ale používá menšina pacientů a stále v tom máme velké rezervy. Kaz či zánět dásní přitom obvykle začíná v mezizubí.

Jak často měnit zubní kartáček?

Záleží na typu (zejména vláken) a pokynu výrobce. Obvykle to bývá aspoň 4x ročně, častější výměna je ale vesměs potřebná.

Jak vybrat zubní pastu?

Mnoho pacientů potřebuje zubní pastu s fluoridy, u ní je důležité přesné dávkování. Pasta může významně ovlivnit čištění zubů, ale nedokonalou techniku čištění nezachrání.

Jak dlouho čistit zuby?

Čištění 2 minuty ráno a 2 minuty večer podle mě moc nefunguje, protože abyste si zuby vyčistili, potřebujete odhadem alespoň 5-7 minut. Z hlediska hygieny to stačí 1x denně. To druhé čištěná (obvykle ranní) můžete trochu ošidit. Tam jde spíš o to, aby vám po ránu vonělo z úst, ale večer to udělejte opravdu perfektně.

Jak poznat a léčit zubní kaz?

Dnes umíme rozpoznat velmi malé kazy defektoskopií či fluorescencí, samozřejmostí by měla být diagnostika s pomocí rentgenového snímku. U drobných defektů skloviny lze lézi vyhojit – remineralizovat.

Další článek