Home » Dermatologie » Co způsobuje celosvětový nárůst melanomů? Nadměrné slunění i solária
celosvětový nárůst melanomů

Co způsobuje celosvětový nárůst melanomů? Nadměrné slunění i solária

Pane profesore, letos jste uspořádali již 11. ročník úspěšné preventivní akce Stan proti melanomu. V Praze jste prý změnili místo. Byli jste 18. a 19. dubna na Ovocném trhu u Stavovského divadla. Je to tak?
Máte naprosto správné informace. Velikonoční trhy na Václavském náměstí ještě doznívaly, a proto jsme byli letos se Stanem v úterý a ve středu po Velikonocích na Ovocném trhu. Měli jsme dokonce o další dvě ordinace navíc, takže se na vyšetření dostalo výrazně víc zájemců než v minulých letech a že nebyly tak dlouhé fronty. V rozšířené verzi jsme byli další týden v Brně na náměstí Svobody 24.4. a v Ostravě v Shopping Park Avion hned následující den 25.4.2017. Zájem byl obrovský, opět jsme zaznamenali nový rekord. Počet příchozích se blížil 4500 klientů a bohužel zase bylo zjištěno přes 100 zhoubných kožních nádorů, z nichž třetina byly melanomy.

Sluneční paprsky však současně představují pro naši kůži riziko předčasného stárnutí, vzniku vrásek, pigmentových skvrn i zdravotních komplikací v podobě kožní rakoviny.

Co vede k tomu, že zhoubných nádorů kůže stále přibývá?
To víte, léto si bez sluníčka představit neumíme. Dodává nám energii, zlepšuje náladu, umožňuje věnovat se sportu, vodním radovánkám a pobývat venku od rána do večera. Sluneční paprsky však současně představují pro naši kůži riziko předčasného stárnutí, vzniku vrásek, pigmentových skvrn i zdravotních komplikací v podobě kožní rakoviny. Ta představuje největší skupinu nádorových onemocnění v České republice. K nejzákeřnějším typům patří melanom, u kterého je alarmující zejména nárůst nových případů. Ohroženy jsou převážně dvě skupiny populace: mladé ženy kolem 28. roku a muži po padesátce. V prvním případě se na onemocnění podepíše zejména nadmíra slunečního záření a návštěvy solárií v touze po tmavé atraktivní pleti a druhá skupina jsou muži „lajdáci“, kteří se neradi mažou ochrannými krémy a podceňují preventivní prohlídky. A také skupina rekreačních sportovců, kteří jsou letošním mottem Stanu proti melanomu – buď venku, ale chraň si kůži.

Stále mluvíme o melanomu. Jak se poznají i další časté zhoubné kožní nádory?
Bazaliom a spinaliom ve svých počínajících fázích vypadá zcela nenápadně. Červená, drsná skvrna na místě, kam nejčastěji dopadá sluneční světlo – obličej, dekolt, ruce. Často ji dříve zaregistrujete pohmatem než pohledem. V průběhu času – někdy až po několika letech se začne zvětšovat, olupovat a při nešetrném zacházení krvácet. Tyto dva typy kožních nádorů jsou častější než melanom a např. epidemiologická studie z Velké Británie odhaduje, že v roce 2020 každý 3. člověk ve věku nad 65 let onemocní jedním typem tohoto nádoru.

Současná medicína se pak snaží o stále cílenější zasahování do nádorového procesu.

‎To zní hrozivě. Máme pro naše čtenáře i nějaké dobré zprávy? Jsou nějaké novinky v léčbě?
Suverénní léčebnou metodou kožního nádoru je léčba chirurgická. U všech typů kožní rakoviny platí, že to, co se dá vyříznout, by mělo být chirurgicky odstraněno. Na naší dermatologické klinice provádíme více než 1000 takových zákroků ročně. Terapeutickou výzvu představuje bezesporu pokročilý typ melanomu, kdy se objeví dceřiná ložiska, která již kvůli své velikosti nebo rozsahu není možné chirurgicky zlikvidovat. Současná medicína se pak snaží o stále cílenější zasahování do nádorového procesu. Přicházejí ke slovu dva léčebné směry, které se dají považovat opravdu za novinku. S jejich použitím máme totiž zatím zhruba sedmileté zkušenosti. Prvním směrem je cílená léčba zaměřená na konkrétní strukturu v buňce, která nese určitou genetickou změnu. Druhým směrem je podpoření protinádorové imunity s tím, že je zároveň zachována správná funkce imunitního systému, která je nutná pro udržení normální obranyschopnosti organismu.

Kam je nejlepší jít na preventivní vyšetření znamének?
Samozřejmě, že každý kožní lékař je edukován tak, aby dokázal při vyšetření zodpovědně odhalit kožní nádor. Přesnost vyšetření bez použití optického přístroje se u zkušeného dermatologa pohybuje kolem 75 %. Preciznost se významně zvýší za použití ručního nebo digitálního dermatoskopu. Jedná se o optickou lupu, která dokáže znaménko zvětšit, v případě digitálního dermatoskopu i uchová obrázek pro porovnání při příští kontrole a analyzuje riziko speciálním počítačovým softwarem. Ve světle dnešních znalostí doporučuji navštívit lékaře, který je takto přístrojově vybaven a má zkušenosti s vyšetřováním pigmentových projevů.

Mimina, kojenci a batolata do jednoho roku věku by vůbec neměla být vystavována přímému slunečnímu záření, od jednoho roku je nutné se na sluneční období předem kompletně připravit.

Naše populace trpí nedostatkem vitaminu D. Je to problém i u dětí?
Slunce napomáhá při tvorbě aktivní formy vitaminu D v kůži, ale pro tento proces není nutné opalování, stačí jen relativně krátký pobyt na slunci. Konkrétně se jedná o dvacetiminutové osvícení obličeje a rukou 3x týdně. Ještě zdravější variantou doplnění chybějícího vitaminu D je jeho dostatečný přívod ve stravě, například bohaté na rybí maso. Přes zimu se nebráníme ani jeho podávání v kapkách. Důležitější je tedy důsledná ochrana před sluncem. Faktory jako je pigmentace, imunitní systém kůže a kvalitní dozrávání kožních buněk ve vrchní rohové vrstvě se vyvíjejí během několika prvních let života. Dětská kůže má proto svá specifika, je mnohem tenčí než kůže dospělých a neobsahuje tolik pigmentu melaninu. Množství a závažnost spálené kůže v dětském věku navíc rozhoduje o pozdějším stupni rizika onemocnění na rakovinu kůže a představuje jedno z největších rizik pro vznik melanomu v pozdějším věku. Kůže totiž nezapomíná.

Proto je nutné děti mnohem více chránit. Mimina, kojenci a batolata do jednoho roku věku by vůbec neměla být vystavována přímému slunečnímu záření, od jednoho roku je nutné se na sluneční období předem kompletně připravit. Ani děti, ani dospělí by se neměli slunit v době od 11 do 16 hodin, UV záření tehdy dosahuje svého maxima. K ošetření dětské pokožky doporučuji používat zásadně speciální voděodolné ochranné opalovací prostředky s vysokým SPF určené pro děti, ideálně SPF 30 a vyšší. Neméně důležitou pozornost je třeba věnovat oblečení dítěte. Ochrana oděvem by se měla řídit pravidlem 3K (klobouk, košile, kalhoty).

Dlouhodobé studie na švédské populaci, kde je obliba solárií vysoká, prokázaly, že ti, kteří pravidelně do solárií chodí, onemocní o 75 % více melanomem než ti, kteří ho jen sledují z povzdálí.

Když nemůžeme na sluníčko, můžeme vyrazit aspoň do solária?
Určitě ne. Celosvětový nárůst kožních nádorů melanomů nesouvisí jen se sluněním na přímém slunci, ale i s oblibou solárií. A to i přesto, že silné karcinogenní účinky má především složka slunečního záření označovaná jako UVB, a v soláriích se využívá zejména paprsků UVA, které stimulují melanocyty k produkci hnědého pigmentu. Statistiky ukazují, že ve věku od patnácti do třiceti let pravidelně minimálně desetkrát ročně navštěvuje solária padesát procent žen. Nebezpečí solárií je především v tom, že během jejich používání dochází k opakovanému vystavování pokožky vysokým dávkám záření UVA, které v tomto množství škodlivé už mohou být. Dlouhodobé studie na švédské populaci, kde je obliba solárií vysoká, prokázaly, že ti, kteří pravidelně do solárií chodí, onemocní o 75 % více melanomem než ti, kteří ho jen sledují z povzdálí. Ta studie je významná z toho důvodu, že před jejím publikováním jsme byli přesvědčeni, že solárium tvoří jen bazaliomy a spinaliomy a urychluje stárnutí kůže s vráskami.

Next article