Home » Dermatologie » Trápí vás atopický ekzém?
atopický ekzém

Trápí vás atopický ekzém?

Kůže je dráždivější, snadno na ni působí a přes ni pronikají látky ze zevního prostředí. Zároveň má snížený práh pro svědění, což znamená, že již lehké podráždění kůže vyvolá svědění, které nutí ke škrábání a vede k jejímu podráždění a ke zhoršení ekzému s ještě silnějším svěděním. Svědivý zánět ovšem není infekční, a nemůže se tedy přenést na jiného jedince. Sklon k ekzému je však doživotní, nelze jej tedy vyléčit.

Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním u dětí (ve světě touto chorobou trpí 15–30 % dětí) a v posledních letech nemocných stále přibývá. Ve střední Evropě postihuje asi 15–20 % lidí, což platí i pro ČR. Pokud trpí ekzémem oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81 %, pokud jeden z rodičů, tak 56 %.

Projevy atopického ekzému jsou pestré a v průběhu času i proměnlivé. Typické jsou silně svědivé pupínky a puchýřky. Ale také začervenalá, oválná ložiska (např. na pažích či bércích) anebo jen suchá popraskaná kůže (např. na bříškách prstů nebo za ušima). Atopický ekzém se vyskytuje ve třech rozdílných formách:

Kojenecká forma
Je nejčastější, začíná se projevovat již mezi 2. a 6. měsícem života na tvářích a čele, odkud se může ekzém rozšířit na celou hlavu, tělo, ruce a nohy. Postižená kůže může být jen zarudlá nebo je pokryta pupínky a puchýřky, které často mokvají a úporně svědí. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení nebo může přejít do další vývojové fáze.

Dětská forma atopického ekzému
Spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Vyrážka se z obličeje přesouvá na typická místa, tj. do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání, protože silné svědění trvá i v tomto období. Hormonální změny během puberty mohou vyvolat opětovný návrat onemocnění u pacientů, u nichž symptomy dříve vymizely. S přibývajícími léty se závažnost a rozsah kožních změn snižuje a kolem 20 let postupně mizí.

Dospělé formě
V
ětšinou předchází kojenecká i dětská forma atopického ekzému nebo astma. U malé části pacientů (cca 10 %) může ekzém propuknout až v dospělosti. Postižena jsou stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy.

_______________________________________________________________________________________

Vyzkoušejte kosmetiku BlueCap na vlastní kůži. Pokud do 30. srpna 2018 níže v komentářích zodpovíte správně všechny soutěžní otázky a usměje se na vás štěstí při losování, můžete získat jeden z pěti balíčků s produkty BlueCap v hodnotě 1300 Kč. Každý balíček bude obsahovat po jednom kusu spreje, krému a šamponu.

Next article