Domovská stránka » Děti » AUTTALK: POMOC RODINÁM S AUTISMEM
Děti

AUTTALK: POMOC RODINÁM S AUTISMEM

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Nadační fond AutTalk založili Kateřina a Jan Sokolovi na základě rodinné zkušenosti. Katčin bratr a Janův syn Radovan je totiž autista. Sokolovi mají velmi dobrou představu o tom, jak může být péče o dítě s poruchou autistického spektra náročná, a rozhodli se pomáhat rodičům v podobné situaci.

Vizí fondu jsou spokojení pečující rodiče v dobře informované a vstřícné společnosti. I proto fond od samého začátku dělí svoje aktivity do dvou oblastí – do osvěty a nejrůznějších forem podpory rodin. Mezi osvětové aktivity fondu patří např. největší běh na podporu rodičů pečujících o autistické děti RUN AUT, který se loni konal podruhé. Fond od svého založení poskytuje rodičům finanční příspěvky na všechno, co jim může ulevit při péči o autistické dítě. Rodiče používají příspěvky například na asistenci, odlehčovací služby, nejrůznější terapie a pomůcky nebo doplňky stravy, ale třeba i na nutné vybavení nebo dopravu do školy.

Kromě konkrétních rodin fond podporuje také rodičovské spolky a organizace, které se autismu věnují, a různé akce určené autistickým dětem i jejich rodičům. Po úspěšné podpoře setkávání rodičovských skupin v Praze, Chouzovech u Plzně, Hlučíně a Olomouci v roce 2019 se AutTalk v roce 2020 rozhodl podpořit setkávání rodičů také v České Lípě, Hradci Králové, Pardubicích, Ostravě a Bratislavě. Právě setkání a sdílení s lidmi v podobné situaci, kdy nemusí nikomu moc vysvětlovat a dočkají se rady i pochopení, přináší pečujícím často velkou úlevu.

Od založení organizuje fond nejméně dvě informační setkání ročně pro všechny pečující rodiče a zájemce o problematiku autismu. Setkání se věnují různým tématům jako například výživa, životospráva, dobrovolnictví či canisterapie. Počet autistů v ČR se odhaduje na 200 000 a stále roste. Informace tak bude potřebovat stále více rodin, a proto je šíření a sdílení informací prioritou fondu. V roce 2018 AutTalk spustil diskuzní a informační fórum, které rodičům umožňuje sdílet kontakty na odborníky a organizace. Toto fórum je pro registrované uživatele zdarma dostupné na www.auttalk.cz

Další článek