Domovská stránka » Děti » JAK ZPŘÍJEMNIT DĚTEM INHALOVÁNÍ?
Děti

JAK ZPŘÍJEMNIT DĚTEM INHALOVÁNÍ?

Inhalátor může být skvělým pomocníkem pro malého astmatika, alergika nebo třeba dítko náchylné k rýmě. Pro děti však představuje spíš poněkud strašidelný přístroj spojený s nudnou povinností. Jak ji dětem zpříjemnit? 

Na úvod zmiňme, že žádná z činností, které mají děti zabavit, nesmí být na úkor správně provedené inhalace. Důležité je také dodržovat základní pravidla, například nenechat dítě inhalovat hned po jídle a zdržovat se přibližně půl hodiny po inhalaci doma. A nyní už rady, které vám mohou zjednodušit začátky.

1. Vytvořte inhalování pevné místo v denním rozvrhu

Rušit děti při činnosti, do které jsou zcela zabrané, nebývá dobrý nápad. Jednodušší je vytvořit z inhalování rituál, který se stane běžnou součástí dne. Pokud stačí jednou denně, je ideální podvečer. Děti tou dobou bývají klidnější a inhalování můžete spojit třeba se sledováním Večerníčku. Potřebuje-li vaše dítě inhalovat dvakrát nebo i třikrát denně, věnujte se této činnosti hned, když přijdete z venku, než se dítě zabere do hry nebo jiné zajímavé aktivity. 

2. Vysvětlujte, ukazujte, hrajte si

PHILIPS Inhalátor InnoSpire SAMI

I v případě inhalování je dobré dětem přiměřeně věku vysvětlit, jak a proč jim pomáhá. Nebojte se využít dětské zvídavosti a přístroj spolu prozkoumejte. Pak třeba za pomoci plyšáka předveďte, jak se s inhalátorem zachází. Jakmile je pro dítě správná technika rutinou, můžete proceduru spojit se zábavnější činností. Kromě sledování a čtení pohádek zkuste kreslení nebo nenáročnou a rychlou společenskou hru, třeba karetní (zvládne-li dítě i prohru v klidu rozdýchat). Udělejte si z dané aktivity „seriál“ spojený právě s inhalováním. 

3. Nepodceňte výběr inhalátoru

Inhalátor pro děti má svá specifika. Základem je samozřejmě bezpečnost a stabilita, užitečné jsou ale i šňůry a hadičky dostatečně dlouhé pro pohodlný pohyb dítěte. Důležitý je také vzhled, který propůjčí jinak trochu strašidelnému stroji příjemnější tvary, třeba zvířecí. Podstatný je výkon mající velký vliv na dobu potřebnou pro inhalaci i kvalita aerosolu.

Pro děti je určen například kompresorový inhalátor Philips Respironics SAMI, k jehož přednostem patří technologie SideStream. Díky ní vytváří optimální aerosol a dosahuje vysokého výkonu, který zkracuje délku inhalace z 15 až 17 minut na pouhých 6 až 8 (2,5 ml). Má přitom podobu roztomilého tuleně, kterého doplňuje účinná maska s motivem želvy. Více informací najdete ZDE. Kompresorové inhalátory Philips Respironics® jsou zdravotnické prostředky, které mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění až do výše 100 %. Informujte se u svého lékaře.

Další článek