Domovská stránka » Děti » PRVNÍ PŮLROK S MIMINKEM: POMOHOU RITUÁLY A PRAVIDELNOST
Děti

PRVNÍ PŮLROK S MIMINKEM: POMOHOU RITUÁLY A PRAVIDELNOST

Foto: Huggies
Jaké jsou nejvýraznější milníky ve vývoji miminka od narození do 6. měsíce věku? Mohl byste je nějak krátce popsat?

Prvních šest měsíců je velmi důležitých pro budoucí vývoj dítěte. Zásadní vliv mají už okolnosti porodu, jde o jakousi prvotní adaptaci na život. Další milník nastává okolo třetího měsíce, kdy dochází k proměnám motorických schémat. V této fázi se ukáže, zda se dítě správně vyvíjí. Kolem šestého měsíce přichází další pokroky, které zahrnují nejen změnu v motorickém vývoji, ale i přijímání pevné stravy.

Novopečení rodiče si musí postupně zvykat na nový a mnohdy náročný režim. Měl byste pro ně nějaké tipy, jak toto přechodné období zvládnout?

Obrovská změna přichází především s narozením prvního dítěte. Rodiče mají k dispozici opravdu mnoho informací, měli by ale mít na paměti, že vývoj každého miminka je unikátní. Rozhodně doporučuji udržovat si nadhled a nezoufat, pokud se děťátko chová trochu jinak, než jak se píše v knihách – zkrátka zachovat zdravý selský rozum. Někdy pomůže poslechnout si rady od příbuzných – rutinu péče o dítě lze v rodině do určité míry předat.

Může rodič už takto malé dítě nějak „vychovávat“? Co vlastně dítě v tomto věku nejvíce potřebuje?

Takto malé dítě ještě neví, co potřebuje. První vývojové fáze jsou dány především genetickými podklady, takže bychom ho v tomto věku vychovávali jen obtížně. pomáhá ale zachovávání určitých rituálů, pravidelnosti a rytmu – to dítěti poskytne potřebný klid a jistotu.

Jakým výzvám čelí čerství rodiče v moderní době? Myslíte, že velké množství dostupných informací je pro ně výhodou, nebo spíše na škodu?

Neřekl bych, že informace jsou rodičům na škodu, měli by se v nich však orientovat a řádně je filtrovat. Rozeznat správné podklady může být složitější. Základem je vyhledávat zdroje vycházející z nejmodernějších vědeckých poznatků od odborníků s patřičnou erudicí.


Další článek