Domovská stránka » Dětské zdraví » PSYCHIKA SOUVISÍ S IMUNITOU, ŘÍKÁ TEREZA MAXOVÁ
Dětské zdraví

PSYCHIKA SOUVISÍ S IMUNITOU, ŘÍKÁ TEREZA MAXOVÁ

Tereza Maxová na téma nadace, pátého ročníku akce Teribear a dětského zdraví.

Svou energii a nadšení věnujete Nadaci Terezy Maxové. Co je jejím cílem?

Nadace Terezy Maxové byla založena v roce 1997. Od té doby se snažíme pomáhat těm, kteří jsou bez vlastního přičinění odkázáni na pomoc dospělých. Chceme umožnit každému dítěti prožít spokojené a bezpečné dětství v rodině a dát znevýhodněným dětem šanci na lepší život. Pomáháme biologickým rodičům v těžké sociální situaci, snažíme se zabránit zbytečnému odebírání dětí z rodin, podporujeme matky samoživitelky, ženy s dětmi v azylových domech, pěstouny a adoptivní rodiče a pochopitelně i děti z dětských domovů, kterým chceme dopřát vzdělání, kroužky, terapie a pomoct jim při odchodu do samostatného života.

V tomto měsíci probíhá akce Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, prozradíte čtenářům o této události víc?

Ano, letos proběhne již jubilejní pátý ročník, opět na Vítkově. Jsem ráda, že se koncept akce takto úspěšně chytl a veřejnost ocenila její princip – dělat něco pro sebe a zároveň pomáhát druhým. Akce běží deset dní nonstop a chtěli jsme, aby se jí mohl účastnit každý, kdo chce konkrétně pomoct. Loni se sešlo přes šestnáct tisíc lidí, od těhotných maminek až po devadesátileté babičky s dědečky. Věříme, že podobnou skvělou atmosféru zažijeme i letos. Začínáme 5. září v 17 hodin a pak bez přestávky pokračujeme do soboty 14. září. Stačí si koupit čip, ideálně on-line na www.teribear.cz, a za každý váš kilometr na TERIBEAR okruhu věnují partneři akce 30 korun na dobrou věc. Kdo je mimopražský, může se zúčastnit jednodenního regionálního kola akce, a to ve středu 11. září v Mladé Boleslavi v parku Štěpánka.

Je nějaký dětský příběh, který vám uvízl v paměti?

Těch je celá řada, těžko se zapomínají jejich příběhy a osudy. Dobře si pamatuju děti z pražského kojeňáčku, kam jsem pravidelně chodila, a mým nejoblíbenějším průvodcem byl tehdy čtyřletý Déňa. Ten se narodil se syndromem křehkých kostí a přes fyzické nedostatky to byl vždy velmi vnímavý a bystrý kluk. Jediný příbuzný, který ho navštěvoval a podporoval, byla jeho babička, která si ho však kvůli své finanční situaci nemohla vzít domů, a to měla dvě zaměstnání. Proto ji nadace začala podporovat, aby se Déňa mohl vrátit domů do láskyplné péče babičky. Dnes je dospělý, nedávno vystudoval univerzitu a jeho velkou vášní je florbal. Pro mě i mé děti je velkou inspirací, jak se dokázal i přes svůj handicap poprat s nepřízní osudu.

Žijete v zahraničí a celkově hodně cestujete, to je pro organismus vašich dětí určitě náročné. Jakým způsobem posilujete jejich imunitu, aby zůstaly zdravé?

Psychika souvisí i s imunitou, takže podle mě je důležité, aby cítily doma zázemí, bezpečí a měly co nejméně strachů. Celé téma „well being“ mě vždycky zajímalo, neboť jsem přesvědčená, že to není jen o zdravé stravě a wellness. S manželem jsme založili třídenní akci se specializovanými workshopy, která se koná v Turecku – Harvest Kaplankaya, kde se tomuto tématu věnujeme.

Jaký je váš názor na preventivní prohlídky? Navštěvujete vy i vaše děti pravidelně svého lékaře?

Jsem zastáncem alternativní medicíny v harmonií s tou klasickou, proto se nebráním pravidelným preventivním prohlídkám nebo očkování.

Next article