Domovská stránka » Diabetes » CUKROVKA: METLA LIDSTVA
Diabetes

CUKROVKA: METLA LIDSTVA

Na druhé straně stále přibývá tzv. „civilizačních chorob“, mezi které patří také cukrovka – skupina onemocnění, jejichž projevem je vysoká hladina krevního cukru. Počet nemocných s cukrovkou se každých 15 let téměř zdvojnásobuje. Každých 10 vteřin zemře na komplikaci cukrovky jeden člověk.

Diabetes postihuje v současné době asi 8 % české populace.

Počet diabetiků narůstá

Diabetes postihuje v současné době asi 8 % české populace. Zvyšující se výskyt jde ruku v ruce s nárůstem obezity, sedavým způsobem života a stresem. Závažným zjištěním je rostoucí výskyt komplikací diabetu. Diabetes je v ČR nejčastější příčinou selhání ledvin, amputace končetin a slepoty získané v dospělosti. Cukrovka stojí také v pozadí srdečně cévních chorob – srdeční infarkt či mozková mrtvice, na které nemocní s cukrovkou nejčastěji umírají.

V roce 2006 představovaly v ČR náklady na léčbu cukrovky asi 10% všech vynaložených nákladů ve zdravotnictví.

Cukrovka – nejen zdravotní problém

Cukrovka představuje stále významnější ekonomický problém. V roce 2006 představovaly v ČR náklady na léčbu cukrovky asi 10% všech vynaložených nákladů ve zdravotnictví, přičemž převážná část byla vynaložena na léčbu orgánových komplikací v nemocnici.

Více pohybu a méně jídla

Zastavit epidemii diabetu je možné. Prevence diabetu je však velmi složitá v době levných a dostupných potravin a v době, kdy zásadně téměř vymizela svalová práce.

Včasné odhalení znamená oddálení a zpomalení rozvoje cévních komplikací

Podmínkou pro to, aby se s léčbou začalo, však je, aby se o cukrovce vědělo. Problémem je, že cukrovka nebolí a většina nemocných nemá naprosto žádné příznaky, které by na onemocnění upozornily. Je proto logické, že mnoho nemocných o své cukrovce neví, a tudíž nemůže být správně léčeno. Předpokládá se, že jen v naší republice je mezi námi „zdravými“ dalších asi 200 tisíc nemocných s cukrovkou. Důležité jsou proto preventivní prohlídky, při kterých by měl váš praktický lékař vyšetřit hladinu krevního cukru.

Next article