Domovská stránka » Diabetes » CUKROVKA: TICHÁ NEMOC S HLASITÝMI DŮSLEDKY
Diabetes

CUKROVKA: TICHÁ NEMOC S HLASITÝMI DŮSLEDKY

Glukózu potřebuje pro svou činnost zejména mozek. Je pro něj zdrojem energie, a i při velmi krátkém nedostatku přestává fungovat. A protože správná funkce mozku je pro náš život zásadní, není divu, že si lidské tělo hlídá hladinu glukózy velmi přesně a účinně.

Každého napadne, že když náš mozek potřebuje glukózu jako zdroj energie, vůbec nebude vadit, když bude v krvi glukózy více. Opak je však pravdou.

Hladina cukru

Každého napadne, že když náš mozek potřebuje glukózu jako zdroj energie, vůbec nebude vadit, když bude v krvi glukózy více. Opak je však pravdou. I lehké zvýšení glukózy v krvi znamená poškození cévní stěny a s odstupem také komplikace, které zabíjejí. Zabíjejí pacienty s cukrovkou, což je právě nemoc, pro kterou je typické zvýšení glykémie. 

Skryté příznaky

Cukrovka, diabetes mellitus, je nemoc, která by měla strašit celý svět. I když probíhá potichu, zprvu nemá žádné příznaky, zvýšená glykémie, základní to příznak cukrovky, hlodá na cévách a výsledkem jsou závažné poškození zraku, amputace dolních končetin, selhání ledvin, infarkt i mozková mrtvice. Tyto komplikace jsou, na rozdíl od cukrovky, velmi hlasité – nemocné těžce poškozují, zhoršují a zkracují jim život. Z medicínské stránky platí, že nejlepší je prevence důsledným předcházením cukrovce a důslednou léčbou cukrovky, jestliže vznikne. Diabetologové prokázali, že nejlepší prevencí závažných dopadů cukrovky je léčba, která sníží zvýšenou glykémii do rozmezí zdravého člověka. 

Nejdůležitější pro dobrý výsledek je spolupráce nemocného. Mělo by se mu dostat informací o cukrovce, tak aby mohl uspořádat svůj život způsobem napomáhajícím léčbě.

Spolupráce pacienta

Nejdůležitější pro dobrý výsledek je spolupráce nemocného. Mělo by se mu dostat informací o cukrovce, tak aby mohl uspořádat svůj život způsobem napomáhajícím léčbě. Pokud se nepodaří upravit životosprávu, je účinnost jakékoliv léčby léky omezená a obvykle nedostatečná. Současně by měl být léčen léky. Ty starší měly nevýhodu v tom, že někdy a u někoho snižovaly glykémii až moc (vznikla hypoglykémie), mozek neměl k dispozici tolik potřebnou glukózu a vzniklo až bezvědomí. Ty novější, například analoga inzulínu, nebo úplně nejnovější léky založené na účinku inkretinů, mají vlastnosti podstatně výhodnější. Inkretinová léčba přímo hypoglykémii brání. Takže medicína svůj díl práce odvedla. Nové a bezpečné léky na diabetes jsou zde. Ruku k dílu musí však přiložit i nemocní. Bez jejich spolupráce je léčba léky svízelná, často nedostatečná, nebo i nemožná.

Next article