Domovská stránka » Diabetes » JAK SI OBLÍBIT INZULIN?
Diabetes

JAK SI OBLÍBIT INZULIN?

Inzulín zachraňuje životy

Jen stěží by šlo přitom spočítat, kolik životů inzulín zachránil od 20. let 20. století, od kdy se používá k léčbě diabetu. Téměř stoletý “dědeček” inzulín je u pacientů s cukrovkou stále tím nejúčinnějším prostředkem k dosažení zlepšení zdravotního stavu a dlouhodobé kontroly diabetu. Mnozí z pacientů s diabetem to pocítili sami na sobě zejména v případech, kdy byly jejich hodnoty krevního cukru tak vysoké, že se již projevovaly sníženou aktivitou, malátností, únavou a neřku-li žízní a podezřelým hubnutím. V těchto případech je zahájení léčby skutečně poměrně záhy kvitováno i ze strany pacientů, protože najednou rozkvetou jako jarní louka a kvalita jejich života několikanásobně stoupne.

Přestože pokrok ve farmaceutickém průmyslu přináší spoustu nových objevů a k pacientům se dostává celá řada účinných a především mnohem bezpečnějších léků, žádná tableta prozatím nedovede zkrotit neposlušné a rozvířené hladiny krevního cukru v takové míře, jako inzulín.

Vývoj inzulínu

Ale co v případech, kdy se skutečně cítím dobře, nic mě nebolí a přesto se můj lékař tváří zasmušile a navíc se ohání nějakými dlouhými cukry a krátkými tuky a co já vím čím ještě? Proč bych si měl zrovna já a zrovna teď oblíbit inzulín? Přestože pokrok ve farmaceutickém průmyslu přináší spoustu nových objevů a k pacientům se dostává celá řada účinných a především mnohem bezpečnějších léků, žádná tableta prozatím nedovede zkrotit neposlušné a rozvířené hladiny krevního cukru v takové míře, jako inzulín. A nezapomínejme, že i samotný inzulín prošel během svého stoletého života celou řadou vylepšení. Nejdříve procesem očišťování, abychom si do těla vpravovali pouze to, co opravdu chceme, poté evolucí ze zvířecího na lidský a v současnosti jakousi převýchovou, tréninkem, neboli dalším tříbením jeho vlastností.

Dávkování inzulinu: Lehčí člověk – menší dávka, těžší člověk – větší dávka, hodně pohybu – menší dávka, málo pohybu – větší dávka, málo jídla – menší dávka, hodně jídla – větší dávka. Složité? Ale vůbec ne.

Dávkování inzulínu

A tak se díky výsledkům vědeckého výzkumu některé moderní druhy inzulínu chovají jako výteční sprinteři s rychlým startem a krátkou výdrží, jiné naopak jako vytrvalci, schopni běžet svým pomalým a vyrovnaným tempem celý den. A to nemluvím o obrovské výhodě, která spočívá v možnosti flexibilního dávkování inzulínu. Lehčí člověk – menší dávka, těžší člověk – větší dávka, hodně pohybu – menší dávka, málo pohybu – větší dávka, málo jídla – menší dávka, hodně jídla – větší dávka. Složité? Ale vůbec ne. Naprostá většina lidí (rozuměj skoro všichni) je schopna si s dávkováním inzulínu poradit úplně hravě.

Zahájení léčby inzulínem

Pro nás zdravotníky je zahájení léčby inzulínem přes všechnu vlastní zkušenost a odvahu stále mírně stresující záležitostí. I když se nám díky pozvolna mizejícímu všeobecnému odporu vůči inzulínu daří čím dál více pacientů přesvědčit o tom, že inzulín není za trest, a není to ani pomsta, kterou jsme na něj vymysleli z dlouhé chvíle, stále se ve vzduchu pod stropem ordinace vznáší otázka “Co na to řekne pacient, když mu to navrhnu?” Já osobně se u toho cítím podobně, jako když jsem poprvé oslovil dívku s žádostí o schůzku. Odmítne? Neodmítne? Uteče?

Kvalitní život s inzulínem

A je docela možné i to, že se kolem toho inzulínu dělá příliš velká věda. Opravdická velká věda byla zajisté inzulín objevit a velká věda je inzulín i vyrobit (osobně jsem měl tu možnost prohlédnout si výrobní haly, kde se inzulín „vaří“ způsobem nepříliš odlišným od vaření piva za pomoci bakterií či kvasinek). Ale jinak je to přece lék jako každý jiný. Nehledě k tomu, že dnes se dlouhodobě injekčně podává celá řada léků na celou řadu jiných nemocí. I když aplikace (píchání) inzulínu rozhodně není pro pacienty s cukrovkou, nijak zvláště vyhledávaným zážitkem, jak mi jistě dáte za pravdu, nedá se v 21. století ani náznakem mluvit o jakémsi utrpení. Pravdou naopak zůstává, že jen s pomocí inzulínu lze u mnohých lidí s cukrovkou nastolit perspektivu dlouhého a kvalitního života s nepodlomeným a stálým zdravím.

No tak se nebojte, zkuste si inzulín aspoň trochu oblíbit. Zaslouží si to. A vy také.

Next article