Domovská stránka » Diabetes » VÍCE NEŽ MILION ČECHŮ TRÁPÍ STEJNÝ PROBLÉM – CUKROVKA
Diabetes

VÍCE NEŽ MILION ČECHŮ TRÁPÍ STEJNÝ PROBLÉM – CUKROVKA

Ve spolupráci se společností Eli Lilly
Ve spolupráci se společností Eli Lilly

Diabetes mellitus (DM) je chronické, postupně se zhoršující onemocnění způsobené nedostatkem inzulinu. Pokud není správně a včas léčeno, vede k rozvoji závažných komplikací. Diabetes je jedním z rizikových faktorů aterosklerózy. Spolu s dalšími chorobami, jako jsou vysoký krevní tlak a obezita, tvoří tzv. metabolický syndrom.

Pro DM jsou typické mikrovaskulární komplikace postihující malé tepny, zejména očí a ledvin. S DM jsou spojené i komplikace makrovaskulární postihující tepny srdeční, mozkové a dolních končetin. Jejich kombinace může skončit srdečním infarktem, cévní mozkovou příhodou, slepotou, ledvinovým selháním či syndromem diabetické nohy s rizikem amputace. Proto je tak důležité, aby pacienti nebrali svoje onemocnění na lehkou váhu.

Cukrovka má více podob

DM 1. typu je spojený s absolutním nedostatkem inzulinu. Proto jsou tito diabetici na aplikaci inzulinu doživotně závislí. DM 2. typu patří mezi tzv. civilizační choroby. Bývá spojen s obezitou. K jeho rozvoji přispívají nesprávné stravovací návyky, nadbytek a nevhodná skladba jídla a nedostatek pohybu. Výskyt cukrovky bohužel celosvětově stoupá. V České republice máme již více než milion diabetiků.

Objev inzulinu

Zásadním průlomem v léčbě diabetu byl objev inzulinu pány Bantingem a Bestem v roce 1921. Na jejich počest si 14. listopad připomínáme jako Světový den diabetu. Významným pokrokem v léčbě se v nedávné minulosti stala tzv. inzulinová analoga. Změnou struktury inzulinu bylo dosaženo jak rychlejšího vstřebávání, tak prodloužení a větší stability účinků. V současnosti používáme i koncentrovaná inzulinová analoga. Jsou šetrnější k podkoží.

Dobrou zprávou pro pacienty s diabetem je, že kromě tradičních léků přicházejí na trh nové, účinné a bezpečné přípravky. Ty lze podávat jak v podobě tablet, tak injekčně. Některé dokonce jen jednou týdně. Lékař má tak více možností k vhodnému individuálnímu řešení u každého pacienta.

Pokud není toto onemocnění správně a včas léčeno, vede k rozvoji závažných komplikací

Nové a bezpečné přípravky

DPP-4 inhibitory ovlivňují zejména hodnotu glykemie po jídle a nepůsobí významné hypoglykemie. Dalšími perorálními antidiabetiky jsou glifloziny neboli inhibitory SGLT-2, které působí na úrovni ledvin, kde blokují zpětné vstřebávání glukózy. Jejich působení v ledvinách vede ke zvýšenému vylučování glukózy do moči, čímž se významně snižuje hladina krevního cukru a také dochází k poklesu tělesné hmotnosti.

Moderní injekční přípravky

Moderní injekční přípravky využívají inkretinový hormon GLP-1, který stimuluje sekreci inzulinu, snižuje glykemii po jídle a navozuje pocit sytosti. Svým účinkem patří mezi nejsilnější antidiabetické léky a má řadu příznivých doplňujících účinků. Upravuje hladiny tuků v krvi, reguluje krevní tlak, působí pozitivně na řadu orgánů jako jsou srdce, slinivka nebo ledviny, a většina pacientů po něm hubne. 

V současné době je k dispozici široká paleta léčebných prostředků, které umožňují cukrovku na dlouhá léta stabilizovat a zpomalit či zcela zabránit rozvoji obávaných chronických komplikací.

MUDr. Jitka Homolová 
vedoucí lékařka Diabetologického centra Městské nemocnice Ostrava

Další článek