Home » Kosti a klouby » Balet není pro každého, říká baletka Ivanna Illyenko
balet

Balet není pro každého, říká baletka Ivanna Illyenko

Byl balet Váš sen od dětství?
I když pochází z umělecké rodiny, rodičům dalo práci mě přesvědčit jít ke zkouškám na baletní konzervatoř. Divadlo a balet jsem od útlého dětství pozorovala z úplně jiného úhlu, než ostatní malé holčičky a baletní sály ani zákulisí mě moc nelákaly…

Co vás nakonec přesvědčilo dát se na dráhu baletky?
Rodiče si přáli, abych konzervatoř zkusila. Měli k tomu hned několik důvodů, včetně toho, že budu mít, byť jen s divadlem, možnost cestovat a uvidím svět. Díky vrozeným fyzickým dispozicím a profesionální přípravě, jsem se na školu dostala.

Školám, které staví děti na špičky dřív, než v 10 letech, bych se velkým obloukem vyhnula. 

Co byste poradila rodičům, kteří chtějí dát své děti na balet?
Rodiče by si měli uvědomovat, že v útlém věku (kolem 4 let) by nemělo jít o profesionální úroveň baletu, ale spíše o celkový vývoj dítěte. Školám, které staví děti na špičky dřív, než v 10 letech, bych se velkým obloukem vyhnula. Je to velmi nezdravá námaha pro dětské, ještě nedostatečně pevné klouby, šlachy a svaly. Nemusí to dopadnout dobře!

Jak by měla probíhat správná baletní výuka?
Když už se rodiče ujistí, že jejich potomek je k baletu disponovaný dostatečně, je nutné najít profesionálního pedagoga, který precizně naučí dítě správným základům klasického baletu. Tímto se zadělává na úspěšnou, dlouhou a zdravou kariéru. Podceněním této části vývoje mohou v budoucnu nastat zdravotní potíže. Po cca deseti letech se postupně začnou “hlásit” záda, kyčle, kolena i kotníky. To vše jen kvůli podcenění počáteční přípravy. V našem oboru není mnoho poctivých profesionalů pracujících s dětmi. Je to ovlivněno také tím, že tak náročné povolání, není státem adekvátně ohodnoceno. Na baletní konzervatoř se hlásí děti kolem 10 – 11 let. V tuto chvíli se dítě začíná učit profesi, což jiní začínají až na vysoké škole od 18 let. Tím pádem zodpovědnost pedagoga a baletního mistra je mnohonásobně větší.

Měla jsem štěstí na profesory a dostalo se mi takového základu, že jsem nikdy neměla problém být úspěšná v rámci divadelních konkurzů, ani (musím zaťukat) mě nepotkalo větší zranění.

Jak probíhala baletní výuka ve vašem případě?
Měla jsem štěstí na profesory a dostalo se mi takového základu, že jsem nikdy neměla problém být úspěšná v rámci divadelních konkurzů, ani (musím zaťukat) mě nepotkalo větší zranění. Ale mám ve svém okolí i kolegy, co už na škole museli třeba na operaci kolena. Na rekreační úrovni, je balet velmi zdravý pohyb. Ovšem na úrovni profesionální, musí mít skutečně člověk specifické dispozice, aby to bylo pro pohybový aparát únosné.

Můžete si dovolit ve volném čase sportovat?
Existují různé alternativní možnosti, jak udržet pohybovou soustavu v kondici, což mě přivedlo k Pilates, kde opět musíte mít dobrého a poctivého trenéra, který se Vám bude věnovat.  Poměrně rychle jsem pochopila, že se jedná o velmi zdravou, důkladně vypracovanou metodu a rozhodla jsem se Pilates vystudovat. Dobrá je také například jóga. Určité sporty však vykonávat nemohu – například jízdu na lyžích, dokonce to máme ošetřené i v pracovní smlouvě. 

Aktivně se baletu věnujeme 6 x týdně. Každý den začínáme tréninkem, který trvá 75 minut.

Jak vypadá „zákulisí“ baletní přípravy?
Baletní profese je časově velmi náročná. Aktivně se baletu věnujeme 6 x týdně. Každý den začínáme tréninkem, který trvá 75 minut. V rámci tohoto tréninku je soustava cviků, které začínají od nejmenších pohybů, které se učí děti v „první třídě“ a končí „vysokou technikou“, abychom nezačali zkoušet nerozcvičení. Trénink vždy vede baletní mistr. Poté začínají zkoušky nejbližších představení, které jsou různě dlouhé, mohou být třeba až do večera. To je závislé především na repertoáru divadla.  Máme-li večer představení, jsou zkoušky maximálně do dvou odpoledne a večer v sedm hodin začíná představení. Zároveň se může stát, že několik dnů po sobě nemáme žádné zkoušky, to znovu záleží na repertoáru divadla a na konkrétních alternacích, potom se musíme udržovat ve formě alespoň tréninkem.

Next article