Domovská stránka » Migréna » CO JE MIGRÉNA A JAK SE PROJEVUJE?
Migréna

CO JE MIGRÉNA A JAK SE PROJEVUJE?

Partnerem stránky je společnost Novartis
Partnerem stránky je společnost Novartis

Kéž by to byla jen bolest hlavy, říká si ten, kdo trpí migrénou. Zatahuje závěsy, uléhá do postele a doufá, že záchvat rychle odezní. Hodiny utíkají, bolest nepřestává a pulzuje v jedné půlce hlavy. Každý zvuk je jako říznutí nožem. Dostavuje se pocit na zvracení. Okolní svět zmizel. Nedokáže myslet na nic než na bolest. Po třech dnech konečně přichází úleva. Migrenik otevírá dveře ložnice a vrávorá ven, připadá si o deset let starší. Ještě minimálně jeden den, než se dá úplně do pořádku, ale naštěstí je to protentokrát pryč. Kdy ale přijde další záchvat? Jak dlouho bude trvat, než migréna znovu udeří?

Migréna je závažné neurologické onemocnění, které má velký dopad na kvalitu života. Nejenže je bolestivé, ale také okrádá člověka o cenné okamžiky s rodinou, o zážitky s přáteli, o seberealizaci v pracovním životě. Proto je důležité tomuto zdravotnímu problému porozumět a řešit jej s lékaři a specialisty.

Neztrácejte naději. Migréna je velmi nepříjemná, ale je léčitelná a dá se zvládat. Nenechte ji, aby převzala kontrolu nad vaším životem.


Typy bolestí hlavy

Migréna není jen bolest hlavy, je spojena s dalšími doprovodnými příznaky, jako je přecitlivělost na světlo, na hluk, žaludeční nevolnost nebo zvracení. Bolest má tepající nebo pulzující charakter a může postihnout polovinu hlavy nebo se objeví v celé hlavě.
Je natolik silná, že nemocný není schopen zvládat aktivity běžného dne. 1, 2

„Obyčejnou“ bolest hlavy zmírní třeba pohyb na čerstvém vzduchu, odpočinek nebo dostatečný příjem tekutin. Při migréně může každý pohyb znamenat zhoršení. Pomáhá jen naprostý klid a minimalizace jakýchkoliv podnětů z okolí. 3 Migréna je závažné neurologické onemocnění, u kterého neznáme přesnou příčinu. Postihuje asi 10 % populace a nejčastěji se vyskytuje během nejproduktivnějšího věku, tedy mezi 25. a 60. rokem života. 4, 5, 6
V dospělosti častěji postihuje ženy než muže.

Typy bolestí hlavy 7

Nejběžnější příznaky migrény

  • Pulzující bolest, kterou zpravidla pociťujete jen v jedné části hlavy
  • Přecitlivělost na světlo, zvuky nebo zápachy a vůně
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Poruchy vidění
  • Aura (mihotání a záblesky v zorném poli, prázdná místa v zorném poli, mravenčení v rukou)

Mezi další doprovodné příznaky mohou patřit: únava a letargie, podrážděnost, ztuhlost krku a šíje, poruchy koncentrace, bolesti břicha, průjem, pocení, návaly horka/zimy, poruchy rovnováhy, mžitky před očima.

Oproti pouhé bolesti hlavy se migréna projevuje souborem specifických příznaků, které se mohou objevit v různé míře – v závislosti na závažnosti záchvatu migrény. U každého má takový záchvat jiný průběh a některé příznaky se nemusí dostavit vůbec. Stejně tak jednotlivé epizody mohou mít různou intenzitu a může je doprovázet jiný soubor příznaků než při předchozím záchvatu. 8

1 NHS Choices. Migraine. http://www.nhs.uk/Conditions/Migraine/ Pages/Introduction.aspx, poslední přístup 26. 3. 2019.
2 Migraine Research Foundation. Migraine fact sheets. http://migraineresearchfoundation.org/ about-migraine/migraine-facts/, poslední přístup 26. 3. 2019.
3 Deutsche Gesellschaft für Neurologie: Therapie des episodischen und chronischen Kopfschmerzen vom Spannungstyp: www.dgn.org, poslední přístup 26. 3. 2019.
4 GBD 2016 Disease and Injury Incidence and Prevalence Collaborators. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 328 diseases and injuries for 195 countries, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet. 2017; 390(10100): 1211–1259.
5 World Health Organization. Atlas of Headache Disorders and Resources in the World 2011. http://www.who.int/mental_health/ management/atlas_headache_disorders/ en/, poslední přístup 26. 3. 2019.
6 Stovner LJ, Hagen K, Jensen R, et al. The global burden of headache: a documentation of headache prevalence and disability worldwide. Cephalalgia. 2007; 27(3): 193–210.
 7 Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS). Cephalalgia. 2013; 33: 629–808.
 8. The Migraine Trust. More than ‘just a headache’. https://www.migrainetrust.org/aboutmigraine/ migraine-what-is-it/morethan- just-a-headache/, poslední přístup 26. 3. 2018.

Další článek