Domovská stránka » Migréna » MIGRÉNA: JAK ZÁVAŽNÁ JE TO NEMOC?
Migréna

MIGRÉNA: JAK ZÁVAŽNÁ JE TO NEMOC?

MUDr. Markéta Škodová – Neurologické oddělení, Nemocnice Jihlava p.o.

Migréna dovede vyřadit člověka z každodenního provozu. O tom, jak ji rozpoznat od běžné bolesti hlavy, co prožívá pacient při záchvatu a jak se jí vyvarovat, jsme hovořili s neuroložkou MUDr. Markétou Škodovou. Prozradila nám také, to, jaký má migréna dopad na rodinný život.

Co je to migréna?
Migréna patří mezi jedny z nejčastějších typů bolestí hlavy. Odhaduje se, že v České republice je zhruba 850 000 migreniků. Migréna však není jen bolest hlavy, je spojena s dalšími doprovodnými příznaky, jako je přecitlivělost na světlo, na hluk, žaludeční nevolnost nebo zvracení. Bolest hlavy má tepající nebo pulzující charakter. Může postihnout polovinu hlavy nebo se objevit v celé hlavě. Bolest je natolik silná, že nemocný není schopen zvládat aktivity běžného dne.

Jak závažnou nemocí je migréna?
Migréna je bez diskuze závažné neurologické onemocnění, které má velký dopad na kvalitu života. Nejen, že je bolestivá, ale okrádá člověka o cenné okamžiky s rodinou, o zážitky s přáteli, o seberealizaci v pracovním životě. Proto je důležité tomuto zdravotnímu problému porozumět a řešit jej s lékaři. „Obyčejnou“ bolest hlavy může zlepšit pohyb na čerstvém vzduchu, odpočinek nebo dostatečný příjem tekutin. Při migréně může každý pohyb znamenat zhoršení. Pomáhá jen naprostý klid a minimalizace jakýchkoliv podnětů z okolí.

Co může migrénu způsobovat?
Podstata onemocnění je poměrně složitá. Nicméně bylo zjištěno, že mozková kůra migreniků je dráždivější na působení různých neuronálních transmiterů. Ve výsledku dochází k přechodným změnám prokrvení některých částí mozku a dráždění cévní stěny.

Koho nejčastěji postihuje?
Migréna postihuje nejčastěji lidi v produktivním věku mezi 25. až 55. rokem života, ale první záchvat se někdy objeví už před pubertou, a to častěji u chlapců. Po nástupu puberty a v dospělosti výskyt migrény převažuje u žen v poměru zhruba 3 : 1 vůči mužům.

Typický záchvat migrény představuje postupně narůstající bolest hlavy, která je v rozvinuté fázi středně silná až silná a často ji doprovází nevolnost a zvracení.

Jaké jsou příznaky přicházející migrény a jak probíhá samotný záchvat?
Pacient často přichází s bolestí hlavy, kterou subjektivně popisuje jako migrénu. Podrobným dotazováním nakonec můžeme zjistit, že se nejedná o migrénu, ale o tzv. tenzní bolest hlavy, která je tupá nebo svíravá, mírné až střední intenzity, lokalizovaná oboustranně v oblasti čela a která se nezhoršuje fyzickou aktivitou. Typický záchvat migrény představuje postupně narůstající bolest hlavy, která je v rozvinuté fázi středně silná až silná a často ji doprovází nevolnost a zvracení. Doba trvání jednoho záchvatu je 4 až 72 hodin a bolest typicky pulzujícího charakteru je nejčastěji lokalizovaná jednostranně za okem, v čele nebo ve spánku. Bolest se zhoršuje fyzickou aktivitou, předklonem nebo kašlem a velmi často se během migrenózního záchvatu objevuje přecitlivělost na světlo, hluk nebo nepříjemné pachy. Největší úlevu představuje pobyt v temné a tiché místnosti s fyzickým klidem.

Lze se setkat i se zvláštními projevy migrény?
Část pacientů vnímá přicházející záchvat migrény v podobě tzv. aury. Nejčastější je aura zraková, která se projevuje jako světélkující objekty, jiskřičky, záblesky, nebo naopak výpadek v zorném poli. Méně častá je aura senzitivní s pocity brnění nebo mrtvění tváře nebo končetin, ale existují samozřejmě i další vzácnější typy aury. Aura většinou odeznívá do 60 minut a je následovaná bolestí hlavy, mohou se však také objevit současně, nebo se naopak může vyskytnout pouze aura bez bolesti hlavy.

Jakým způsobem se dá těmto záchvatům předcházet?
Pokud vím, co u mě může migrenózní záchvat vyvolat, nejjednodušší je se takovému spouštěči vyhnout. Bohužel ne vždy se na to dá ale úplně spolehnout. Řada migreniků postupem času vysleduje nejrůznější provokační faktory. Spouštěčem může být stres, zvýšená fyzická aktivita nebo změna ve spánkovém režimu ve smyslu nedostatku či nadbytku spánku např. o dovolené. Vliv mohou mít individuálně u každého i některé intenzivní vůně nebo pachy, případně světelné podněty jako oslnivé nebo blikající světlo.

Může mít vliv na migrénu i strava?
Některé typy potravin nebo naopak hladovění jsou považovány za významný faktor. V literatuře jsou jako provokační uváděny potraviny bohaté na tyramin, například zralé nebo zrající sýry, salámy a další uzeniny bohaté na dusitan sodný, dále pak glutamát sodný, což je přísada pro ochucení jídel v nejrůznějších kořenicích směsích nebo instantních potravinách a často je faktorem i kofein, ačkoliv někteří migrenici pozorují příznivý vliv kofeinu na potlačení bolesti hlavy v počátcích záchvatu. Velmi významným faktorem se jeví i konzumace čokolády a alkoholických nápojů, a to zejména červeného nebo bílého vína. U žen je významný i vliv hormonů. Uvádí se, že až 60 % migreniček mívá častěji záchvaty v období kolem menstruace. Další vlivy, jako je změna počasí nebo některé léky, jsou méně časté.

Žijeme v době, kdy existuje spousta léčebných možností, ať už léků, které se užívají v případě nástupu bolesti, nebo preventivně podávaných přípravků, které snižují tíži záchvatů.

Jak může migréna ovlivnit společenský, rodinný a kariérní život?
Migrenózní ataky mohou svou intenzitou nebo četností výrazně narušovat až znemožňovat běžné denní činnosti, práci v zaměstnání nebo volnočasové aktivity. Nezřídka vyžadují klid na lůžku, a tak migréna mnohdy výrazným způsobem narušuje kvalitu života. Dopady na každého jedince jsou však velmi individuální. Existují pacienti, kteří migrénou trpí jen několikrát do roka, a naopak tací, kteří mají i více než 10 záchvatů za měsíc.

Může migréna způsobit i psychické problémy? Jak se s tím vypořádat?
Vyřazení z běžných denních činností nebo úzkost z možného nástupu bolesti ve chvíli, kdy potřebuji podat stoprocentní výkon, se samozřejmě může odrazit na duševním zdraví. Naštěstí žijeme v době, kdy existuje spousta léčebných možností, ať už léků, které se užívají v případě nástupu bolesti, nebo preventivně podávaných léčivých přípravků, které v dlouhodobém horizontu snižují tíži nebo četnost migrenózních záchvatů.

Kde mohou pacienti vyhledat léčbu a na koho je důležité se v případě příznaků obrátit?
Každý migrenik by měl mít svého neurologa. V případě, že se u vás objeví bolest hlavy, která by mohla odpovídat výše uvedeným příznakům, nebo se bolesti hlavy často opakují, a vy tak musíte užívat velké množství léků proti bolesti, je jednoznačně namístě vyhledat odbornou pomoc.

Další článek