Domovská stránka » Migréna » JAK SE ŽIJE S MIGRÉNOU?
Migréna

JAK SE ŽIJE S MIGRÉNOU?

Partnerem stránky je společnost Novartis
Partnerem stránky je společnost Novartis
Životní příběh ženy, která žije přes 22 let s migrénou. Proč ji nemoc nabourala život až ve 27 letech a jak danou situaci řeší aktuálně? Možná máte podobné problémy, je důležité o nich mluvit.

Bolesti hlavy mě začaly trápit už v mých sedmadvaceti letech. Ovšem první naprosto nezvladatelný záchvat, když jsem poprvé uslyšela slovo migréna, se odehrál v roce 1997 na pohotovosti, kam mě manžel odvezl pro kruté bolesti hlavy a zvracení a naprostou neschopnost komunikace.

Po tomto datu mě začaly sužovat čím dál tím častější bolesti hlavy, respektive jen jedné její poloviny, na které nezabírala žádná analgetika a které trvaly několik hodin, většinou provázené zvracením, při kterých jsem musela být naprosto izolována od sebemenších rušivých elementů, jako je obyčejné světlo a zvuk.

Naštěstí mi kamarádka, která byla svědkem mého trápení, které přicházelo čím dál častěji, domluvila schůzku na neurologii v jihlavské nemocnici. Vzápětí jsem byla odeslána na vyšetření EMG. Po jeho absolvování již nebylo pochyb, že se jedná o těžkou migrénu. Vzhledem k tomu, že v devadesátých letech nebyl ještě internet běžnou součástí každé domácnosti, byla jsem odkázána jen na informace neurologů, kteří mě informovali, co migrénu způsobuje přímo v hlavě, co ji může pravděpodobně vyvolat a abych se toho pokud možno vyvarovala. Dostala jsem zázračný prášek, který mi konečně na bolest zabíral, a byla jsem šťastná, že toto zákeřné onemocnění mě už v životě nebude omezovat.


Co se týče práce, nedovedu si představit, kde by mě s tímto hendikepem zaměstnali.

Záchvaty se však přesto staly postupem doby ještě častějšími, a i když jsem byla pravidelně sledována na neurologické ambulanci a byla mi poskytnuta i preventivní léčba, která měla omezit počet záchvatů, nedocházelo ke zlepšení. Musím podotknout, že jsem měla velmi dobrou péči, absolvovala jsem vyšetření i na magnetické rezonanci, a když jsem v rámci záchvatu ztratila rovnováhu a upadla jsem, krátkodobě mi brněla i levá ruka, byla jsem odeslána i na CT. Migréna začala postupně ničit můj život osobní i profesní.

Vzhledem k častým záchvatům jsem se nemohla se svou rodinou účastnit mnoha akcí, které jsme měli naplánované. Mnoho společných víkendů, na které jsme se těšili, jsme museli zrušit. Na návštěvách u přátel se běžně stávalo, že oni v jedné místnosti či na zahradě oslavovali narozeniny, zatímco já ležela sama ve tmě s ledovým obkladem na hlavě. Co se týče práce, nedovedu si představit, kde by mě s tímto hendikepem zaměstnali, protože záchvat mívám vícekrát do týdne a bolestí jsem zcela paralyzována, většinou musím odejít do tmy domů, případně po několika hodinách bolesti, když selžou všechny léky, do nemocnice na kapačku. Jedině proto, že podnikám a mám skvělou kolegyni, která mě zastoupí, když je mi zle, mohu ještě pracovat.


Záchvaty jsou natolik bolestivé, že člověk, který ho neprodělal, si ho nedokáže představit.

V současné době docházím do ambulance, která se specializuje na migrény. Musela jsem vysadit dvacet let užívané léky, protože migrénu sice otupí, ale v mém věku je množství, které beru, už rizikový faktor z hlediska mrtvice nebo infarktu. V poradně mi byly nasazeny léky v rámci profylaxe a analgetika v čípcích, kapkách a tobolkách při záchvatech. Absolvovala jsem již i kapačky, pokud záchvat nešlo utišit předepsanými léky. Vím o možnosti biologické léčby, ale tu pojišťovna zatím neproplácí.

Spousta lidí v dnešní době o migréně sice ví, ale nemá ponětí, co obnáší. Slyšela jsem rozhovor dvou kamarádek, kdy jedna sdělovala druhé, že má od rána migrénu, že ji musí jít rozchodit do města a něco si koupit. Bolest hlavy se dá možná rozchodit, ale migréna je tak urputná, že se rozchodit rozhodně nedá – jen vyležet ve tmě a tichu. Záchvaty jsou natolik bolestivé, že člověk, který ho neprodělal, si ho nedokáže představit. Bolest poloviny hlavy vás může natolik paralyzovat, že nejenom nejste schopni migrénu rozchodit, ale nejste schopni téměř žádného pohybu.

Květoslava Zelená

Další článek