Domovská stránka » Neurologie a Zrak » Je možné vytrénovat naši paměť?
cvičení paměte

Je možné vytrénovat naši paměť?

Jste odborník na paměť a lektor. Co vás na paměti tak fascinuje?
Fascinuje mě, co všechno jsme schopni si zapamatovat jen díky tomu, že použijeme paměťové techniky. Když jsem se s nimi poprvé setkal a na semináři v Německu sledoval, jak si paměťový expert zapamatoval balíček 52 kanastových karet v přesném pořadí do pár minut, myslel jsem si, že musí mít fotografickou paměť. Vše je ale jen o znalosti správných technik a ty se může naučit každý. Zároveň je skvělé, co všechno je možné si s technikami jednoduše zapamatovat – projevy, cizí slovíčka, státnicové otázky, množství uložených informací je v podstatě neomezené.

Na co jste vy sám naposledy zapomněl či nejčastěji zapomínáte?
Když používám paměťové techniky, tak se mi nestane, že bych něco zapomněl. Donutí váš mozek k takové aktivitě a pozornosti, že to zkrátka není možné. Může se stát klasická věc – hodíte někam mobil, přemýšlíte nad něčím úplně jiným a pak  hledáte. To už ale není otázka paměti, ale spíše nepozornosti.

Když používám paměťové techniky, tak se mi nestane, že bych něco zapomněl.

Jak velké rozdíly v paměti jsou mezi lidmi? Rozhoduje genetický předpoklad nebo spíše cvik a každodenní trénink?
Primárně je to o tréninku. Mozek totiž funguje stejně jako sval, když ho nepoužíváme, zakrňuje. Na naše kurzy často přicházejí lidé s pocitem, že se jim paměť zhoršuje. Není to tolik věkem, ale spíše tím, že stále více pracujeme s informacemi pasivně. Všechno máme v počítači, mobilu, v diáři a náš mozek leniví. Nepomáhá tomu ani sedavý způsob života nebo sledování seriálů. Paměť je třeba rozhýbat a je prokázáno, že trénováním se paměť zlepšuje. Není to ale nic komplikovaného, třeba paměťové techniky lze používat naprosto běžně v každodenním životě. Jdete na nákup a místo seznamu si uděláte krátkou paměťovou cestu, na kterou si pověsíte položky nákupu. Potřebujete si zapamatovat číslo SPZ nebo PIN, použijete paměťovou techniku na čísla tzv. Master systém. Máme konkrétní techniky na jména a obličeje nebo na třeba na slovíčka. Například si můžete stále opakovat, že DLAŇ se anglicky řekne PALM. Když si ale představíte žebráka, který k vám natahuje DLAŇ a najednou z ní vyroste obrovská PALMa, slovíčko si zapamatujete mnohem lépe. Paměť pak přirozeně trénujete zkrátka tím, že techniky používáte v každodenním životě na praktické věci.

Mozek totiž funguje stejně jako sval, když ho nepoužíváme, zakrňuje.

Rozhoduje typ informace? Někomu se lépe pamatují čísla, jinému například tváře.
Jsou tři typy informací, které mají většinou lidé problém si zapamatovat. Jsou to právě čísla, jména a cizí slovíčka. Jedno mají společné, jde o informace pro naši paměť příliš neuchopitelné. Paměť na slova moc neslyší. Je prokázané, že mnohem lépe si pamatujeme obrázky. Proto jsou všechny paměťové techniky položeny na převádění neuchopitelných informací na barevné a fantazijní obrazy. Jako tomu bylo například u anglického slovíčka palm=dlaň, které jsme si převedli na naprosto uchopitelný obraz palmy. Někomu se možná o něco lépe pamatují čísla, protože si nimi celý život pracuje, někdo má rád cizí jazyky, takže mu jdou slovíčka o něco lépe, ale vesměs všichni potřebují nějakou tu paměťovou berličku.  

Většina lidí bojuje s vlastní pamětí při učení se cizích řečí. Co byste jim poradil?
Poradil bych jim používat metodu slovíček v příbězích, díky které se zvládnete naučit i 100 slovíček za hodinu. Dobré je mít také v učení systém, vybrat si dobrou učebnici a postupovat podle ní. Naprosto stěžejní je pak správné opakování. Lidé se slovíčka často nabiflují, ale za pár dní se jim zkrátka z hlavy vykouří a musí se je učit znovu. I z toho důvodu jsem s kolegy poslední dva roky intenzivně pracovat na vzniku aplikace 2000 slovíček, která učí jazyky právě pomocí metody slovíček v příbězích a hlavně nastavuje opakování slovíček tak, aby je člověk nezapomínal.

Bohužel je opravdu vidět, že lidé mají čím dál větší problémy s koncentrací.

Často se dnes hovoří o digitální demenci, tedy negativnímu vlivu všudypřítomné techniky na naši paměť a myšlení. Degenerujeme jako lidstvo?
Bohužel je opravdu vidět, že lidé mají čím dál větší problémy s koncentrací. Nejvýraznější je to u dětí, které jsou již od malička obklopeny mobily a tablety. Přirozená paměť pak nemá tolik stimulů a to má negativní vliv na to, kolik jsme schopni si sami pamatovat. Naštěstí mi připadá, že si to hodně lidí začíná uvědomovat a snaží se této někdy opravdu již závislosti na technice zbavovat.

Co byste doporučil těm, kdo by chtěli svoji paměť posílit, zlepšit?
Určitě bych doporučil osvojit si paměťové techniky. Ideální je k tomu navštívit kurz, kde se techniky dají potrénovat přímo pod vedením lektora. Pak už jen používat techniky při studiu, učení cizích jazyků, v práci nebo třeba trénovat na našem portále www.trenujpamet.cz, který jsme připravili a který je zcela zdarma. Díky technikám trénujete paměť, naučíte se co potřebujete a ještě je to zábava!

Next article