Domovská stránka » Neurologie a Zrak » Laserové operace očí: Pro koho jsou vhodné?
brýle

Laserové operace očí: Pro koho jsou vhodné?

Laserová korekce není vhodná pro pacienty se syndromem suchého oka a s určitými systémovými nemocemi.

Laserové operace dnes pomáhají nejen těm, kdo mají závažnější poruchy zraku, ale také dávají možnost odložit dioptrické brýle, které někteří stále považují za handicap. Komu byste operaci doporučil a naopak?
Laserové operace řeší dioptrické vady hlavně v případě krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Rozhodně jsou vhodné pro lidi, kterým vadí nošení brýlové korekce anebo z určitých důvodu nemohou nosit kontaktní čočky. Odstranění korekce je významným přínosem hlavně pro aktivní sportovce či profesionální řidiče. Laserovou operaci bych doporučil všem, jimž brýlová korekce brání ve vykonávání dané profese. Naopak laserová korekce není vhodná pro pacienty se syndromem suchého oka a s určitými systémovými nemocemi.

Jaká mohou být rizika?
Rizika provedených laserových zákroku jsou minimální, ale přeci jen se mohou vyskytnout. Ovšem při správné indikaci a správném provedení zákroku lékařem v zásadě žádné riziko nehrozí.

Laserová metoda není vhodná pro každého pacienta s astigmatismem.

Kdybyste měl doporučit řešení například astigmatikům, je pro ně lepší cestou operace či dioptrické brýle a čočky?
Co se týče dioptrické vady astigmatismu, řešení pomocí laseru zde je a doporučoval bych ho, ale je třeba říci také to, že tato metoda není vhodná pro každého pacienta s astigmatismem.

Technologie jsou čím dál více na vzestupu. Čekají nás v tomto oboru nějaké závratné změny, které mohou lidem se zrakovými poruchami pomoci?
Ano, u laserových operací dochází neustále ke zdokonalování technologií, které vedou ke zrychlení samotného zákroku a pooperační rehabilitace. To vše přináší stále vyšší komfort pro pacienta.

Co se týče jednotlivých onemocnění oka, probíhají výzkumy v oblasti transplantace kmenových buněk sítnice. Nyní se výzkum soustřeďuje hlavně na poruchy sítnice, makulární degeneraci a v nejbližších letech se předpokládá posun v léčení tohoto onemocnění.

Next article