Domovská stránka » Neurologie a Zrak » NADAČNÍ FOND IMPULS JE NEZÁVISLÁ NEZISKOVÁ ORGANIZACE
Neurologie a Zrak

NADAČNÍ FOND IMPULS JE NEZÁVISLÁ NEZISKOVÁ ORGANIZACE

Vznikl 6. dubna 2000 jako první neziskový subjekt, který se zaměřil na pomoc nemocným s roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS) ve třech oblastech – věda a výzkum, osvěta a podpora komplexní léčby, tj. včetně rehabilitace, fyzioterapie a psychoterapie.

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné chronické autoimunitní onemocnění. Je to nemoc s mnoha otazníky a její přesná příčina nebyla dosud odhalena. Souvislost s onemocněním mohou mít, kromě genetické dispozice, také kouření, nedostatek vitamínu D, dlouhodobé stresové napětí, EB viróza. Jediným nástrojem, který roztroušenou sklerózu celostátně monitoruje, je v České republice registr ReMuS. Zapojeno je všech 15 specializovaných RS center.

Roztroušená skleróza je nemoc mladých lidí, ve větším měřítku – až v 72 % se týká žen.

Je diagnostikována nejčastěji na začátku profesního a rodinného života. Primárně nejdůležitější je včasná diagnostika a  nasazení biologické léčby. Ale jak má mladého člověka, který se s RS dosud nesetkal napadnout, že se jedná o příznaky, se kterými je nutné navštívit odborného lékaře? Problémy s pohyblivostí, jemnou motorikou, únava, snížení či ztráta citlivosti, poruchy vidění, problémy s řečí, rovnováhou…

Osvětové projekty mají jeden hlavní společný cíl – šířit povědomí o onemocnění mezi širokou veřejností, vyvracet zažité nepravdy, napomoci k přijetí lidí s touto nemocí takových, jací jsou. Tedy i s hendikepem.

MaRS maraton je netradiční sportovní akce, při níž se cvičí v tělocvičnách a na sportovištích u nás i v zahraničí. Je určen nejen pacientům s roztroušenou sklerózou, jejich rodinám a blízkým, ale všem, kdo rádi sportují a chtějí podpořit dobrou věc. Smysl je motivovat lidi s RS k pravidelnému pohybu, který je naprosto zásadní pro oddálení progrese nemoci a invalidity.

Osvětová kampaň „Rozsviťme Českou republiku“ se koná na různých místech republiky v rámci Světového dne RS připadající na 30. května. Symbolem je optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem a vyjadřuje naději všech s RS. „Rozsviťme“ propojuje světy, otevírá nové možnosti. Na sázení slunečnic volně navazuje výtvarná a literární soutěž (nejen) dětí, kde se spontánně zapojují jednotlivci, rodiny, školy. Každá zasazená slunečnice má za sebou mnoho úsměvů. Projekt pomáhá začít o RS přemýšlet jinak, vidět konkrétního člověka.

Intenzivní víkendová setkání „Potkalo se tělo s duší“ probíhají pod vedením týmu zkušených terapeutů. Propojují fyzickou a psychickou kondici pacientů. Prostřednictvím vybraných typů rehabilitace se lidé s RS učí pracovat se symptomy onemocnění a vyrovnat se s diagnózou nevyléčitelného onemocnění.

Ne všechno, co lidé s roztroušenou sklerózou potřebují, je hrazené z veřejného pojištění. A ne všechno, co pro sebe mohou a mají dělat, je všeobecně známé. Zde se tedy osvěta prolíná s projekty, které umožňují žít kvalitní život roztroušené skleróze navzdory.

Ne všechno, co lidé s roztroušenou sklerózou potřebují, je hrazené z veřejného pojištění. A ne všechno, co pro sebe mohou a mají dělat, je všeobecně známé. Zde se tedy osvěta prolíná s projekty, které umožňují žít kvalitní život roztroušené skleróze navzdory.

www.nfimpuls.cz

Next article