Domovská stránka » News » DIAGNÓZA CUKROVKA: JAK SE SŽÍT S TÍMTO ONEMOCNĚNÍM?
News

DIAGNÓZA CUKROVKA: JAK SE SŽÍT S TÍMTO ONEMOCNĚNÍM?

Diabetes je společný název pro několik onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Cukry získáváme z potravy; vstřebávají se v tenkém střevě, odkud se dostanou do krve.

Nejvýznamnějším cukrem je glukóza. Náhlý vzrůst její hladiny v krvi způsobí vyplavení hormonu inzulinu, který usnadňuje vstup glukózy do buněk. Pokud je však produkce inzulinu narušena, glukóza se z krve do buněk nevstřebá, její hladina v krvi (tzv. glykémie) se zvyšuje a dochází ke vzniku cukrovky.

Pro předcházení možným komplikacím by každý diabetik měl provádět tzv. self-monitoring. Tedy být schopen změřit si sám v domácím prostředí glykémii, krevní tlak a sledovat přítomnost cukru a dalších látek v moči. Ačkoli je každý glukometr vybaven manuálem k použití, práce s ním vyžaduje cvik a správný postup, jinak dojde ke zkreslení výsledků. Také efektivní použití tlakoměru má své zásady. Neoddělitelnou součástí života s diabetem je kontrola hmotnosti.

Nejen lidé s cukrovkou, ale také ti, kteří mají k této nemoci predispozice, by měli dbát na vhodné složení stravy. Dietní opatření mohou diabetes pozitivně ovlivnit, jsou-li vedena odborníkem. Velkou hrozbu představuje nadbytek sacharidů a cholesterol. Pro správné fungování lidského organismu je cholesterol nezbytný, ale pokud je ve stravě obsažen ve větším množství, škodí.

Přečtěte si tři tipy, jak mít diabetes pod kontrolou

  1. Změna životního stylu rozhodne, zda se nemoc rozvine, pokud máte náběh na cukrovku. I rychlá chůze alespoň 30 minut denně je pohybem, který vám prospěje.
  2. Vyvážený a pravidelný jídelníček, který zohledňuje specifika diabetické diety, by měl obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitaminy, vlákninu a vodu jako zdroj hydratace.
  3. Zásadní je také pravidelný self-monitoring. V Alphega lékárnách  o diabetické pacienty pečujeme a rádi vám poradíme ve všech oblastech. Seznam lékáren, ve kterých tato služba probíhá, naleznete na www.alphega-lekarna.cz

Next article