Domovská stránka » Plicní zdraví » PACIENTSKÝ PŘÍBĚH: GENETICKÁ ZÁTĚŽ MŮŽE VÉST K RAKOVINĚ
Plicní zdraví

PACIENTSKÝ PŘÍBĚH: GENETICKÁ ZÁTĚŽ MŮŽE VÉST K RAKOVINĚ

Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv IM
Ve spolupráci s:
FOTO: Archiv IM

Iloně Mančíkové, ambasadorce projektu PROdýchej a pacientské organizace Amelie, byla v roce 2021 diagnostikována rakovina plic. Nyní se snaží o nemoci informovat širší veřejnost, pacienty i jejich rodiny.

ILONA MANČÍKOVÁ

podnikatelka, která prodělala rakovinu plic

Moje zkušenost s rakovinou plic, kdy jsem onemocněla ve 43 letech jako celoživotní sportovec, nekuřačka a vyznavač zdravého životního stylu je spíše ojedinělá, stejně jako záchyt nemoci v ranném stádiu. Pouze u 15–20 % pacientů je totiž diagnostikováno toto stádium nemoci, díky čemuž mají 70% pravděpodobnost 5letého přežití. Rakovina plic se tedy, ač v menší míře, týká i nekuřáků. Velkou roli zde hraje životní prostředí a genetika.

Plošný screening jen pro kuřáky

Chci svým příběhem motivovat ostatní, aby i v mladém věku nezanedbávali prevenci. Ti, co kouří, by se měli snažit přestat a chodit na pravidelné kontroly. Plošný screening se bohužel týká pouze kuřáků od 55 let, rakovinou plic ale u nás ročně onemocní i nekuřáci a lidé pod 55 let. V těchto případech je včasný záchyt onemocnění většinou výsledkem náhody či předoperačních vyšetřeních, na které jde pacient kvůli jiným zdravotním obtížím.

Rakovina plic se, ač v menší míře, týká i nekuřáků.

Genetická zátěž

Stále se velmi málo hovoří o genetických predispozicích k rakovině, což je pravděpodobně můj případ. Oba moji rodiče totiž zemřeli po 40. roku věku, maminka na melanom, tatínek na rakovinu slinivky. Nikdo mi však nikdy nedoporučil genetické vyšetření.

TRPÍTE RAKOVINOU PLIC A METASTATICKÝM ONEMOCNĚNÍM PLIC? KLIKNĚTE ZDE

Diagnóza

Na diagnózu jsem přišla zcela náhodou, a to „díky“ covidu, který jsem prodělala a po kterém mi zůstal dlouhodobý kašel a pozorovala jsem změny dýchání, především dušnost i při lehké námaze. Proto jsem se rozhodla vyhledat lékaře, což mi zachránilo život. Rakovina plic totiž většinou nemá žádné příznaky a když se dostaví, jedná se už o pokročilé stádium nemoci, které je zřídkakdy operovatelné či léčitelné.

Vyhlídky do budoucna

Dnes jsem 9 měsíců po operaci plic a kontrolní CT potvrdilo absenci nádoru. Bohužel vyhráno zatím nemám, čeká mne kontrolní vyšetření, z počátku každých 6 a následně každých 12 měsíců. Po 5 letech bez nálezu je pak pacient s rakovinou evidován jako „vyléčený“, což ale nevylučuje, že se nádor v budoucnu objeví.

Změní nemoc mnohé?

Nadále ale zůstávám životním optimistou. Snažím se pečovat o své zdraví, o fyzično ale i psychiku. Nemoc mne ale v mnohém změnila. K lepšímu. Uvědomila jsem si, že je třeba více informovat veřejnost o genetických predispozicích k rakovině, ale i jiným nemocem, protože i mladý, zdánlivě zdravý člověk může nést díky dědičnosti riziko onkologického onemocnění.

JAK ODHALIT KARCINOM PLIC VČAS?

Další článek