Domovská stránka » Prevence a Léčba » Daruj plazmu, zachraň život!
dárce plazmy

Daruj plazmu, zachraň život!

Plazma, tělní tekutina jantarové barvy, je výchozí surovinou pro výrobu mnoha život zachraňujících léků. Tyto léky nelze vyrobit jiným způsobem a jejich spotřeba rok od roku stoupá.

Léčiva vyráběna z plazmy

Mezi léčiva vyráběná z krevní plazmy patří například albumin, používaný při léčbě těžkých popálenin, ztrátách krve a chemoterapiích, dále pak imunoglobuliny, užívané zejména při ztrátě imunity nebo onemocnění rakovinou, a jednotlivé faktory srážlivosti používané pro léčbu hemofilie. Plazma je tvořena z 90 % vodou, dále minerálními látkami a plazmatickými bílkovinami, které jsou základem pro výboru léčiv. V těle zdravého člověka je zhruba 3- 3,5 litrů plazmy. Krevní plazmu nelze uměle vyrobit, a proto jsou miliony nemocných lidí závislé na pomoci dárců krevní plazmy.

Dárce plazmy

Dárcem může být každý zdravý člověk ve věku 18-65 let s váhou nad 50 kg v dobrém zdravotním stavu. Podmínkou je úspěšné absolvování vstupní lékařské prohlídky. Dárce nemůže být osoba závislá na drogách a alkoholu. Překážkou mohou být i kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo alergie. Česká legislativa umožňuje darování krevní plazmy jednou za 14 dní. Odběr, při kterém je dárce pod neustálým dohledem zdravotního personálu, trvá průměrně 45 minut. Dárci mají nárok na úhradu svých nákladů spojených s darováním, běžně ve výši 400 korun. Jednotlivá centra připravují pro pravidelné dárce různé věrnostní programy a benefity, například často vyhledávané zjištění krevní skupiny. Jedním z hlavních přínosů pravidelného darování krevní plazmy pro samotné dárce je pravidelná kontrola zdravotního stavu dárců a především dobrý pocit z pomoci ostatním.

Next article