Domovská stránka » Prevence a Léčba » PGD – cesta ke zdravému dítěti
dědiční choroba

PGD – cesta ke zdravému dítěti

Každoročně se na brněnské Sanatorium Repromeda obracejí desítky párů, jež trápí některé ze vzácných onemocnění a ptají se na možnosti PGD. Tato metoda je výjimečná, protože představuje cestu ke zdravému dítěti i v rodinách s  genetickou zátěží a umí zabránit tak všudypřítomnému strachu rodičů z přenesení vzácného onemocnění na své potomky.

Při metodě PGD pár nejdříve podstoupí diagnostiku genetické poruchy a další vyšetření a následně se s využitím metod umělého oplodnění vybere vhodné embryo, které se zavede do dělohy. Zní to jednoduše, ale představuje to každodenní mravenčí práci celého týmu, který se na PGD specializuje již 15 let. Prvním vzácným onemocněním, které bylo v REPROMEDĚ pomocí PGD z embryí vyšetřeno, byla Neurofibromatóza. Od této doby byla provedena řada PGD cyklů nejrůznějších dědičných onemocnění od těch „v populaci častějších“ jako je například cystická fibróza až po ty, které jsou extrémně vzácné a v ČR jimi trpí třeba jen několik lidí.

V loňském roce byla v Sanatoriu REPROMEDA zavedena metoda Karyomapping. Tento revoluční přístup umožňuje provádět PGD ve velmi krátkém čase pro jakékoliv dědičné onemocnění, u nějž je známá jeho příčina (konkrétní mutace), bez ohledu na jeho četnost v populaci.

Brněnské centrum REPROMEDA má s novou metodou vynikající výsledky. Karyomapping je navíc mimořádně rychlý, pohodlný, spolehlivý, dostupný a úspěšný. Řadě párů již pomohl k vytouženému těhotenství.

Právě kombinace těch nejmodernějších technologií, jakou je i Karyomapping a zároveň individuálního rodinného přístupu je pro REPROMEDU hlavní devizou.

Metoda PGD u vzácných onemocnění je v REPROMEDĚ hrazena ze zdravotního pojištění.

Next article