Domovská stránka » Prevence a Léčba » Vzácné druhy rakoviny
dlouhodobá léčba

Vzácné druhy rakoviny

Všichni si jistě dokážeme představit, že například po zlomenině obratlů páteře rozpuštěného myelomem s nutností operace, je kvalita života významně snížena. Je to přitom velká škoda, neboť mnohočetný myelom je jedno z nádorových onemocnění, u kterého se v posledních letech výrazně zlepšuje dlouhodobé přežití.

Nová farmakoterapie

A když hovoříme o dlouhodobém přežití, myslíme tím přežití déle než 10 let. Farmakoterapie mnohočetného myelomu je ukázkou rychlého uplatnění vědeckých poznatků v klinické praxi. Dynamika s jakou jsou testované nové léky u mnohočetného myelomu v klinických studiích až bere dech. Stále mají lékaři k dispozici několik nových léků, které zkoušejí v rámci klinických studií. Pokud se ukáže, že jsou účinné, jsou následně zavedeny do běžné léčebné praxe. Ne u všech léků se to podaří, spíše naopak – asi u 1%.

Lenalidomid

V posledních deseti letech byly do klinické praxe uvolněny právě tři účinné léky: bortezomib, thalidomid a lenalidomid. Poslední z nich byl právě lenalidomid, vysoce účinný lék, který lze používat ve formě tabletek. Zdá se, že tento lék bude účinný nejen u pokročilých stavů, ale i u nově diagnostikovaných nemocných s mnohočetným myelomem. Velmi účinný se pak jeví ve speciálním dlouhodobém podávání v malých dávkách.

Pokrok v léčbě

Navíc je výjimečný tím, že nepoškozuje nervový systém nemocného, což je jinak závažný nežádoucí účinek dalších účinných léků zmíněných výše. Pokrok v léčbě mnohočetného myelomu je tak velký, že je dnes vyléčení mnohočetného myelomu otázkou, kterou diskutuje celý odborný „myelomový“ svět. Je to dokladem skutečnosti, že během posledních deseti let došlo ke zcela zásadnímu pokroku v léčbě a ke zcela zásadnímu posunu prognózy nemocných. A to je, především pro nemocné, to nejpodstatnější. Důležité je však přijít včas, nemít například zlomeninu páteře, absolvovat léčbu bez závažných komplikací s dobrým léčebným výsledkem a dále žít s dobrou kvalitou života.

Next article