Domovská stránka » Příprava na zralý věk » OSTEOPORÓZA: ONEMOCNĚNÍ MILIONU LIDÍ
Příprava na zralý věk

OSTEOPORÓZA: ONEMOCNĚNÍ MILIONU LIDÍ

V ČESKU TRPÍ OSTEOPORÓZOU AŽ MILION LIDÍ,
JEN MALÁ ČÁST JE VŠAK DIAGNOSTIKOVÁNA,
PŘITOM OSTEOPOROTICKÉ ZLOMENINY MOHOU ZHORŠIT KVALITU
ŽIVOTA A ZVÝŠIT RIZIKO ÚMRTÍ.

Nejčastější onemocnění kostí, osteoporóza, je spojena se snížením kostní hmoty, zhoršením pevnosti kosti a vyšším rizikem zlomenin, které nastávají i po malém úrazu. Úbytek kostní hmoty je obvykle pomalý a bezpříznakový. Prvním projevem může být právě zlomenina (typicky předloktí, paže, obratle či kyčle), případně snížení tělesné výšky spojené s dlouhodobou bolestí zad.

V Česku trpí osteoporózou až milion lidí, jen malá část je však diagnostikována a léčena. Výskyt osteoporózy roste s věkem, nejohroženější jsou ženy po menopauze. Při různých rizikových stavech (kouření, alkoholismus, nemoci jater, ledvin, střev, žláz s vnitřní sekrecí, revmatické choroby, užívání některých léků jako kortikoidy, cytostatika, antiepileptika, antidepresiva apod.) se však může osteoporóza objevit v kterémkoli věku. Těmto osobám by měla být provedena denzitometrie.

Diagnózu osteoporózy je lepší stanovit ještě před vznikem zlomeniny a pomocí specifické léčby, společně s podáváním vápníku a vitamínu D, riziko zlomeniny významně snížit. Osteoporotické zlomeniny totiž mohou zhoršit kvalitu života a zvýšit riziko úmrtí. Léčba těchto zlomenin je navíc velmi nákladná.

Myslete na osteoporózu, snižte její riziko zdravým životním stylem, kvalitní stravou, pohybovou aktivitou a nechte se včas vyšetřit a léčit!

MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D., II. interní klinika FnKV a 3. LF UK a Osteocentrum Affidea, Praha

Next article