Domovská stránka » Příprava na zralý věk » OSTEOPORÓZOU V ČR TRPÍ MINIMÁLNĚ PŮL MILIONU LIDÍ, LÉČÍ SE VŠAK JEN 20% Z NICH
Chronická onemocnění

OSTEOPORÓZOU V ČR TRPÍ MINIMÁLNĚ PŮL MILIONU LIDÍ, LÉČÍ SE VŠAK JEN 20% Z NICH

Osteoporóza neboli řídnutí kostí, je chronické, postupující onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením jejich křehkosti a zvýšeným rizikem zlomenin. 

V České republice je osteoporóza diagnostikována u minimálně 500 000 lidí, ale předpokládá se, že ve skutečnosti tímto onemocněním trpí více našich spoluobčanů. Jen asi 1 z 5 pacientů se s osteoporózou léčí a pouze malá část pacientů užívá léky pravidelně a dlouhodobě dle doporučení.

Riziko osteoporózy je možné snížit zdravým životním stylem, kvalitní stravou a pohybovou aktivitou. Myslete na svoje kosti a nechte se včas vyšetřit.

Každý, kdo se nachází v ohrožené skupině (jak je definováno níže), by se měl nechat denzitometricky vyšetřit. Díky tomu to vyšetření lze osteoporózu zachytit ještě před první zlomeninou a účinnou léčbou riziko zlomeniny významně snížit. Osteoporotické zlomeniny ohrožují soběstačnost a mohou zvýšit riziko úmrtí. Léčba těchto zlomenin bývá navíc značně nákladná.

MÁTE OSTEOPORÓZU?

Pokud na jednu nebo více otázek níže odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření.

Utrpěl váš otec nebo vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?

Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?

Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?

Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?

Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě kortikoidy v tabletách nebo v infúzích?

SC-CZ-NP-00075

osteoporóza

Tento článek vznikl ve spolupráci se společností Amgen s.r.o.


Přečtěte si také:ROSTLINNÉ ADAPTOGENY S IMUNOSTIMULAČNÍMI ÚČINKY

Další článek