Domovská stránka » Tabu » JAK PŘEDEJÍT ZÁVISLOSTI NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH?
Tabu

JAK PŘEDEJÍT ZÁVISLOSTI NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH?

Na otázky odpovídá youtuber Jan Macák alias MenT. Už jako teenager se stal jedním z nejslavnějších youtuberů a jeho kanál má nyní více než milion odběratelů. Založil také Youtube kanál MentLive, což je jeden z největších Auto&Moto kanálů v České republice. V současnosti Jana zastupuje agentura SUBSCRIBE.

MenT, vlastním jménem JAN MACÁK

zakladatel MentLive, jednoho z největších auto-moto kanálů v České republice

Kolik času strávíte denně na sociálních sítích? A kolik z toho je volnočasová záležitost?

Každý den na sociální sítích strávím okolo pěti hodin, těžko však dokážu určit, co z toho je vlastně práce a kdy naopak jde pouze o nějakou volnočasovou záležitost. Tyto aktivity se totiž minimálně v mém případě nevyhnutelně překrývají. Pro moji práci je klíčové zůstat v obraze, což logicky vyžaduje neustále sledovat dění na sítích: třeba to, které věci jsou trendy a tzv. „fungují“ nebo jaké obsahy zrovna vznikají u nás i v zahraničí. Nebál bych se tvrdit, že ve chvíli, kdy si člověk zvolí dráhu influencera, přirozeně přestane takové aktivity rozdělovat do nějakých skupin. Byť se to nemusí zdát, influencerství mě zaměstnává na plný úvazek, jež pro úspěch vyžaduje prakticky neustálou pozornost a zapojení.

Na svém instagramovém profilu se v popisku označujete jako „petrolhead“, jaký příběh se za tím skrývá?

Odmalička mám rád auta, baví mě sledovat prakticky cokoliv, co se jich týká, od zábavních pořadů, přes počítačové hry až k technicky zaměřeným videím a novinkám na trhu. Mám rád komunitu kolem aut. Před pár lety jsem o nich dokonce začal sám točit videa na youtube. „Petrolhead“ je jednoduše označení pro člověka jako jsem já – zarytého milovníka aut.

Často se mluví o závislosti na sociálních sítích, vnímáte to jako problém dnešní doby?

Rozhodně to jako problém vnímám, i když takový druh závislosti nepovažuji za něco, co by vytvořily sociální sítě nebo dnešní doba. Nezapomínejme na to, že značná část nejhlučnějších kritiků má sama problémy se odtrhnout od televize plné ohraných pořadů a nekonečných seriálů – nakonec takový Niel Postman se tím zabýval ještě před příchodem internetu. Tím daný problém samozřejmě nechci nijak zlehčovat. Sám se často přistihnu, že bezmyšlenkovitě projíždím Instagram, jenom abych zjistil, že tam opravdu nic nového není. Beru telefon do ruky i ve chvílích, kdy to vlastně vůbec není potřeba. Občas to přeroste až v takové automatické zabíjení času, ale snažím se tomu vyhýbat.

Rád jezdím na výlety, driftovat nebo se jen scházím s rodinou a kamarády. Při takových příležitostech se snažím telefon úplně vypnout, užít si to naplno offline.

Jako profesionální gamer strávíte nejspíše hodně času za monitorem, umíte i vypnout a relaxovat?

Ano, většina mé práce se bohužel děje na monitoru, ale čas od času mám práci i mimo počítač a ta mi vždy udělá radost. Je to příjemné osvěžení pracovní rutiny, která se při tvorbě až čtrnácti různých youtube videí týdně dokáže opravdu rychle projevit. To však neznamená, že bych nedokázal úplně vypnout. Rád jezdím na výlety, driftovat nebo se jen scházím s rodinou a kamarády. Při takových příležitostech se snažím telefon úplně vypnout, užít si to naplno offline.

Slyšel jste někdy o syndromu FOMO (fear of missing out, strach ze zmeškání)?

Neslyšel, popravdě jsem si to musel vyhledat. Opět si nemyslím, že se nutně jedná o fenomén nový, přeci jen touha patřit do nějaké skupiny, identifikovat se a žít společensky náleží k určité lidské přirozenosti. Ale dokážu si představit, že pocity úzkosti, vyčlenění nebo nenaplnění mohou sociální sítě značně umocňovat.

Máte nějaké tipy pro své followery jak předejít závislosti na sociálních sítích?

Rozhodně si hlídat, kolik času sítím a médiím obecně věnují. Já osobně využívám aplikaci, která mě pravidelně upozorňuje, pokud na nějaké síti trávím delší čas v kuse. U mě to zatím funguje dobře – vždy si dám na chvíli pauzu a jdu dělat něco jiného. Věřím, že značná část lidí běžně bojujících se závislostí na obrazovkách by dokázala trávit kvalitní čas i bez nich, chce to jen trochu vůle. Zkusit odložit telefon, když jsme s přáteli a rodinou. Takový přístup se mi zatím osvědčil.

Mohlo by Vás zajímat: NIKDY NENÍ POZDĚ! ZBAVTE SE SVÝCH ZÁVISLOSTÍ

Další článek