Domovská stránka » Tabu a stigma » KDYŽ UMÍRÁ BLÍZKÝ ČLOVĚK, VŠECHNO JE JINAK
Tabu a stigma

KDYŽ UMÍRÁ BLÍZKÝ ČLOVĚK, VŠECHNO JE JINAK

Chcete, aby se uzdravil a snesli byste mu modré z nebe, pořád věříte v zázraky, ale on je čím dál slabší, chřadne, ulehá na lůžko a přestává jíst i pít. Tato realita je tvrdá a neúprosná a každý člověk má přirozeně strach ze smrti. Většina z nás nikdy neviděla nikoho umírat… Bojíte se, že to nezvládnete. Všechno je nové, divné a nepochopitelné. Převracejí se Vám hodnoty a cítíte zmatek.

Bojíte se, aby Váš milovaný netrpěl bolestí a udělali byste všechno pro to, aby mu bylo lépe. A Váš blízký je někdy zlý, jindy v depresi a lítostivý.

Bojíte se, aby Váš milovaný netrpěl bolestí a udělali byste všechno pro to, aby mu bylo lépe. A Váš blízký je někdy zlý, jindy v depresi a lítostivý. A pak jsou také vzácné chvíle souznění, lásky a pochopení. Žijete ze dne na den, z minuty na minutu a nevíte, co můžete čekat a jak dlouho to bude trvat. Jste unaveni a vyčerpaní. Můžete cítit, že to všechno je nespravedlivé a můžete hledat viníka. A nakonec nezbývá než se s touto nejtvrdší realitou smířit a prožít spolu poslední vzácné chvíle na tomto světě.

Blízkost a láska
Váš milovaný potřebuje Vás, Vaši blízkost a lásku. Potřebuje držet za ruku a ujišťovat, že ho máte rádi a že jste mu všechno odpustili. Chce mít jistotu, že vše je v pořádku. Potřebuje sám odpustit. Nechce zůstat v nemocnici, chce být doma. A nechce být sám… Potřebuje Vaši pomoc, aby mohl přejít na druhý břeh v pokoji a smířit se s životem takovým jaký byl. Musí odevzdat vše, co bylo, aby mohl odejít v naději tam, kam nemáme možnost dohlédnout… Potřebuje naději…

Na tyto těžké chvíle nemusíte být sami. Pomůže domácí hospicová péče…
Domácí hospice poskytují 24 hodinovou jistotu, že se kdykoliv dovoláte zdravotní pomoci, která Vašemu blízkému uleví od bolesti nebo dalších projevů nemoci. Zdravotní sestry a lékaři jsou velmi citliví a nemusíte se bát svěřit se svou pochybností, nejistotou. Naučí Vás, jak o nemocného pečovat, jak mu podávat jídlo i léky. Starají se o to, aby se Váš blízký cítil co nejlépe, a vždycky nemocného i Vás pečlivě poslouchají. Když se zdravotní stav změní, hospicoví lékaři okamžitě reagují a léky upraví. Jsou laskaví a trpěliví, ochotni ve dne v noci pomoci od bolesti. Nemusíte se bát, že je otravujete. S hospicovými sestrami můžete mluvit o všem, nic není tabu. A vždycky na Vás budou mít dost času.

Hospicová péče nevynechává ani spiritualitu nemocného člověka a velmi citlivě respektuje jeho duchovní potřeby.

Hospicová péče nevynechává ani spiritualitu nemocného člověka a velmi citlivě respektuje jeho duchovní potřeby. Když budete potřebovat poradit s příspěvky na péči, kompenzačními pomůckami nebo budete hledat psychologickou pomoc či pomoc při řešení právních záležitostí, můžete se obrátit na sociální pracovnici domácího hospice. Ráda poradí nebo pomoc zprostředkuje.

Domácí hospic
Domácí hospic je k dispozici pečující rodině také v době úmrtí a potom v době zármutku. Nevnucuje se, ale pomoc nabízí. Respektuje jedinečné potřeby každého člověka. Nebojte se starat o těžce nemocného doma. S domácím hospicem na to nebudete sami. Budete mít jistotu pomoci, která za Vámi stojí 24 hodin denně. Tato jistota Vás bude posilovat při zvládání náročných situací. S Vaší pomocí může Váš milovaný blízký odejít v pokoji a smířený doma a vy budete vědět, že jste udělali vše, co jste pro něj mohli udělat. Nebojte se říct si o pomoc domácí hospicové péče již v době, kdy péči o nemocného zvládáte dobře sami. I pro Vás může být úleva, mluvit o tom, co prožíváte, s lidmi, kteří vědí, o čem mluvíte.

Next article