Domovská stránka » Tabu a stigma » OBAVY Z PROTIALKOHOLNÍ LÉČBY V NESTÁTNÍ LÉČEBNĚ SE NENÍ ČEHO BÁT
Tabu a stigma

OBAVY Z PROTIALKOHOLNÍ LÉČBY V NESTÁTNÍ LÉČEBNĚ SE NENÍ ČEHO BÁT

Dlouhodobý pobyt v neosobním prostředí, ztráta anonymity, podřízení se ‚drilu‘ léčebny, život jako ve vězení… To jsou představy a obavy lidí, kteří si uvědomují svůj problém s alkoholem a zvažují možnosti, jak jej řešit. Protialkoholní léčba ale dnes třeba v nestátních léčebnách vypadá zcela jinak. Na prvním místě je osobní přístup, pohodlí a dobrý pocit pacienta. Nestátní zařízení pro léčbu závislosti na alkoholu se však zaměřují na pacienty v nižším stádiu závislosti, o těžce závislé se musejí postarat státní léčebny.

Výhodou soukromých léčeben je anonymita, již mohou pacientům zaručit.

Můžete si vybrat

Výhodou soukromých léčeben je anonymita, již mohou pacientům zaručit. Oproti velkým (státním) léčebnám, kde pracovní skupiny čítají třeba 30 lidí, může soukromá léčebna při kapacitě třeba do 5 lidí zaručit individuální přístup. Na rozdíl od státních zařízení, která mají množství čekatelů, u soukromých nefungují žádné pořadníky a pacient nemusí léčbu zbytečně odkládat. Nestátní léčebny bývají situované do malebného prostředí (např. Českého středohoří), které činí pobyt příjemnější. Dají se podnikat turistické a sportovní výlety do okolí, díky čemuž se rozšiřují možnosti terapie.

Nadstandardní služba

Soukromí pacientům zajišťují samostatné pokoje s kuchyňkou. Některé moderní protialkoholní léčebny navíc disponují vlastním wellness centrem (bazén, vířivky, sauna atp.), které v rámci terapie zajišťuje psychickou i fyzickou regeneraci. Soukromé léčebny mají širší nabídku léčebných programů, které jsou připravené každému pacientovi na míru. Pacienti mohou absolvovat např. 28denní léčbu založenou na kognitivně behaviorální (skupinové a individuální) terapii – KBT. Program je doplněn o odborně vedené relaxace, lekce jógy a sportovní aktivity.

Terapie vedou odborní pracovníci, kteří užívají nejnovějších vědeckých poznatků. Jedná se o profesionály, kteří za sebou mají léta praxe i psychoterapeutický výcvik v léčbě závislostí, motivaci pacientů, krizové intervenci apod. Jsou to zkrátka lidé, kteří svou práci dělají se zájmem a motivací pomáhat pacientům, nikoliv podhodnocení a přepracovaní lékaři.

Next article