Domovská stránka » Tabu » STOMIE NEBOLI VÝVOD: NENÍ TO STRAŠIDLO
ADVERTORIAL

Podle Velkého lékařského slovníku je stomie umělé vyústění dutého orgánu na povrch těla pacienta. Existují různé typy stomií. Dělíme je podle doby trvání na dočasné a trvalé, dle účelu na výživné a derivační a také podle umístění vývodu.

Bc. ANNA FROŇKOVÁ

stomická sestra
I. chirurgická klinika VFN v Praze

Nejčastější důvody pro stomii

Nejčastěji se stomie provádí na zažívacím ústrojí, tj. na tenkém střevě – ileostomie nebo tlustém střevě – kolostomie. Stomie sama o sobě není nemoc, ale následek onemocnění, které je nutné v souladu s další léčbou řešit chirurgickou cestou. Mezi tato onemocnění patří například nádorová bujení, nespecifické střevní záněty (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), divertikulitidy, endometrióza, ochrnutí svěračů konečníku a další. U těchto diagnóz většinou nebývá stomie první volbou, ale provádí se až po nastavené léčbě.

Lékaře k tomuto výkonu vede jednoznačně benefit pro pacienta. Ač to ze začátku tak nevypadá, tak stomie nejen že prodlouží pacientovi život, ale jednoznačně vede i k jeho zkvalitnění – obzvlášť v případě úporných průjmů, kdy pacienti mnohdy i několik let nevycházeli ze svého obydlí, protože si netroufali opustit blízkost toalety.

Jak pečovat o vývod

O to, aby pacient odcházel z nemocnice po operačním výkonu dobře poučený, se starají specialistky – stomické sestry. Pokud jde o plánovanou operaci, většinou se pacient se stomasestrou setká již před výkonem. V den operace stomasestra ve spolupráci s operatérem zakreslí na kůži trupu pacienta co nejvhodnější místo pro budoucí stomii a když to zdravotní stav dovolí, začne s edukací péče o stomii. Pokud si pacient není jist, že to zvládne sám, není problém zaučit rodinné příslušníky, kteří jsou ochotni o vývod pečovat.

Stomické pomůcky

Pacienti mají k dispozici celou škálu stomických pomůcek: nejen sáčky a podložky, ale také další příslušenství k ošetřování stomií, které zvyšuje celkový komfort pacienta. Na českém trhu se prodává více než dva tisíce stomických pomůcek – na každý vývod se jistě najde ta správná, která netlačí, neprotéká a stomikovi umožňuje žít co nejvíce normální život. Zdravotní pojišťovny stomické pomůcky hradí v dostatečných limitech v plné výši.

Je stomie navždy?

Základem spokojeného života se stomií je uvědomit si, že v okamžiku založení stomie se vývod stává součástí života stomika. Pokud pacient tuto změnu svého těla přijme, mnohem lépe se o stomii stará a o to lépe se mu s ní žije. Přijetí může nějakou dobu trvat, někomu stačí chvilka, jiný potřebuje delší dobu. Pokud byl pacient pohybově aktivní před operací, může po zhojení operační rány opět žít stejně aktivně jako předtím.

Jak dál

Lidé se stomií na své nesnáze nemusí zůstat sami. Firmy, které distribuují stomické pomůcky, provozují bezplatné telefonní linky, jejichž operátoři jsou vždy ochotni poradit, pokud si stomik s něčím neví rady. Pomoci mohou také pacientské organizace. Dobrovolné sdružení stomiků České Ilco a kluby stomiků v různých městech naší republiky pořádají například rekondiční pobyty, semináře, konference a různá setkání stomiků. Tyto organizace se také snaží prosadit možnost návštěvy bazénů, protože neexistuje žádný důvod pro to, aby stomik do bazénu nebyl vpuštěn. Sáček na břiše není překážkou v plavání, tou je pouze neznalost věci. Sáček obsah nepropustí a vydrží i nápor vody v bazénu při plavání. Vzájemnou podporu a rady lze najít také v různých podpůrných skupinách na sociálních sítích.

Základem spokojeného života se stomií je uvědomit si, že v okamžiku založení stomie se vývod stává součástí života stomika. Pokud pacient tuto změnu svého těla přijme, mnohem lépe se o stomii stará a o to lépe se mu s ní žije.

Nakonec bych ráda zmínila blog NEJSEMTABU.cz, kde se otevřeně a beze studu píše o všech problémech, které se stomií souvisí. Život s pytlem na břiše nekončí, jen je nutné přehodit výhybku a jet dál; ze začátku možná jet pomaleji, ale časem přijde přesně ta správná rychlost. A aby byla tato jízda hladká a bez nehod, je dobré alespoň jednou za rok navštívit stomickou poradnu.

Mohlo by Vás zajímat: IBD ONEMOCNĚNÍ MŮŽE SKONČIT STOMIÍ I OPAKOVANĚ, ALE NESMÍ BÝT TABU

Další článek