Domovská stránka » Tabu a stigma » ÚČINNÁ LÉČBA ZÁVISLOSTI NA TABÁKU JE STÁLE TABU
Tabu a stigma

ÚČINNÁ LÉČBA ZÁVISLOSTI NA TABÁKU JE STÁLE TABU

Všichni kolem přestali sami! Jen mně to nejde…
To je optický klam. V ČR kouří 24 % populace nad 15 let, tedy zhruba 2 miliony kuřáků. Raději by nekouřilo 70 % z nich, to je asi 1,4 milionu. Přestat kouřit zkusí každý rok 32 % kuřáků – a to je 640 tisíc! Bohužel naprostá většina to zkouší „jen tak“, bez léků a bez odborné pomoci. Úspěšnost takového pokusu je velmi malá, jen kolem 4–5 %, čili 608 tisícům se to nepovede. I tak to ale znamená každoročně až 32 tisíc exkuřáků, a to je hodně. Intenzivní léčba v centru pro závislé na tabáku je zhruba desetkrát účinnější, kolem 40 %, což by bylo 256 tisíc exkuřáků ročně. Pokud by se ovšem léčili.

Léčba je tabu
Kromě toho, že tato léčba není široce dostupná, je tu další problém: statisíce kuřáků se nikdy léčit nepůjdou. Při kapacitě tisíc pacientů ročně v centrech pro závislé na tabáku představuje vysoká 40 % úspěšnost z této tisícovky pacientů jen 400 exkuřáků.

Co je účinná léčba závislosti na tabáku
Pokud se někomu povede přestat kouřit, je to vždycky velký úspěch. Ale ti, kterým to nejde, by měli pomoc vyhledat, může ji poskytnout v zásadě kterýkoli zdravotník včetně poradenských center v lékárnách. Intenzivní léčba v centrech pro závislé na tabáku se řídí posledními mezinárodními standardy medicíny založené na důkazech a zahrnuje jak intenzivní intervenci, tak léky ke zmírnění abstinenčních příznaků, některé z nich jsou vázané na recept. Pokud je pacienti vydrží užívat půl roku, blíží se úspěšnost dokonce 70–80 %. Některé zdravotní pojišťovny na léky přispívají.

Next article