Home » Srdce a krev » Životní styl: Důležitý faktor prevence chorob srdce a cév
aktivita

Životní styl: Důležitý faktor prevence chorob srdce a cév

Choroby srdce a cév jsou největším zdravotnickým problémem ve vyspělých zemích, neboť jsou nejčastější příčinou úmrtí. Na rozdíl od rozšířeného názoru, že nejvíce lidí u nás umírá na nádorová onemocnění, jsou ve skutečnosti nádory příčinou smrti přibližně 1/3 případů, zatímco srdečně cévní onemocnění zodpovídají téměř za polovinu všech úmrtí.
Srdečních a cévních chorob je velmi mnoho a zabývá se jimi celý lékařský obor – kardiologie. Mezi nejčastější patří vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, fibrilace síní nebo srdeční selhání jako konečné stádium různých onemocnění srdce, která vedou k zhoršení čerpací funkce srdce a vzniku příznaků.

Diagnostika a léčba kardiovaskulárních onemocnění prodělala v posledních 30 letech skutečnou revoluci.

Diagnostika a léčba kardiovaskulárních onemocnění prodělala v posledních 30 letech skutečnou revoluci. Echokardiografie, vyšetření pomocí CT nebo magnetické rezonance a další metody umožnují přesně diagnostikovat většinu chorob. Kromě mnoha účinných léků máme řadu možností jak ošetřit zúžené nebo ucpané srdeční cévy, dokážeme implantovat některé srdeční chlopně katetrizační cestou bez operace, umíme zlepšit srdeční funkci stimulací při resynchronizační léčbě, zabránit náhlé smrti implantací kardioverteru- defibrilátoru nebo odstranit celou řadu srdečních arytmií katetrizační ablací. Přes tento pokrok většina z nás zapomíná, že neméně důležitou složkou boje proti kardiovaskulárním chorobám je zdravý životní styl. Ten určuje zásadním způsobem kvalitu života a může ovlivnit hlavní rizikové faktory rozvoje nejčastějších chorob. Nejdůležitějšími riziky jsou nadváha, kouření, zvýšená spotřeba alkoholu, neléčený vysoký krevní tlak, diabetes mellitus nebo nedostatečná pohybová aktivita.

Změna životního stylu může výrazným způsobem snížit riziko rozvoje uvedených onemocnění.

Změna životního stylu může výrazným způsobem snížit riziko rozvoje uvedených onemocnění. Ukazuje to srovnání se zeměmi jako Švédsko, jehož obyvatelé mají nejdelší délku života ve zdraví. Je to mimo jiné důsledek významného poklesu spotřeby cigaret a alkoholu a naopak zvýšené spotřeby ovoce a zeleniny proti zemím jako je Česká Republika. Co tedy pro sebe můžeme udělat, abychom žili nejenom déle, ale bez kardiovaskulárního onemocnění? Strava by měla optimálně napodobit středomořskou kuchyni s vysokou spotřebou vláknin, olivového oleje, rybího masa, ovoce a zeleniny. Je vhodné omezit spotřebu pečiva a moučných výrobků. Kromě zdravé stravy je důležitý i pravidelný pohyb a udržování tělesné váhy.

Kouření patří mezi další odstranitelné rizikové faktory, protože působí poškození vnitřní výstelky cév a zvyšuje výrazně riziko prasknutí sklerotického plátu s akutním uzávěrem cévy.

Zejména zvýšení obvodu pasu u mužů nad 102 cm a u žen nad 88 cm představují vysoké riziko. Kouření patří mezi další odstranitelné rizikové faktory, protože působí poškození vnitřní výstelky cév a zvyšuje výrazně riziko prasknutí sklerotického plátu s akutním uzávěrem cévy. To je příčinou akutního infarktu myokardu nebo mozkových příhod. Důležité je, že našim cévám škodí i pobyt v zakouřeném prostředí, což lze dokumentovat v pokusech na zvířatech. Celá řada srdečních chorob vyústí nakonec do stádia srdečního selhání, kdy srdce není schopno plnit svoji hlavní funkci. Čím později se jakékoliv onemocnění v průběhu života objeví, tím lepší šance na delší a plnohodnotný život ve zdraví. Každý z nás má tak možnost ovlivnit zásadním způsobem svoji budoucnost. Problémem je, že v okamžiku prvních projevů kardiovaskulárního onemocnění již může být pozdě.

Next article