Domovská stránka » Zdravá Rodina » PRŮVODCE ZDRAVÍM ČTYŘNOHÝCH ČLENŮ RODINY
Zdravá Rodina

PRŮVODCE ZDRAVÍM ČTYŘNOHÝCH ČLENŮ RODINY

MVDr. RADKA VAŇOUSOVÁ

Veterinární klinika IRIS, Tábor

U lidí se dbá na pravidelné lékařské prohlídky. Jak je to u domácích mazlíčků?

Preventivní prohlídky jsou důležité i u domácích mazlíčků. Každé zvíře ji zpravidla podstoupí jednou ročně před pravidelným očkováním, u starších zvířat se pak doporučují pravidelné preventivní programy, které se zaměřují na odhalení nejčastějších onemocnění nastupujících s vyšším věkem.

Co nejčastěji trápí psy a kočky? Na co by si měli majitelé dát pozor?

U psů se v ordinaci nejčastěji setkáváme s onemocněním zubů, zažívacími obtížemi, dermatologickými problémy a v pozdějším věku také s onemocněními srdce. U koček pak nejčastěji řešíme onemocnění ledvin a zubů. Opět platí, že základem je prevence, zejména v případě již zmiňovaných zubů. Majitelé by si vždy měli všímat i malých změn v chování či návycích svého zvířete, např. příjmu potravy nebo tekutin, a konzultovat tyto změny s veterinárním lékařem.

Málokdo ví, že i psi a kočky mohou trpět chronickým „lidským“ onemocněním, jako je diabetes. Jak můžeme poznat, že by mohlo jít o cukrovku?

Ne vždy majitel prvotní příznaky pokládá za diabetes. Často se setkáváme s fenami, které majitelé přivedou do ordinace pro náhle vzniklou slepotu v důsledku šedého zákalu čočky. Někteří majitelé mohou u svého zvířete pozorovat zvýšený příjem vody, s tím spojenou nadměrnou produkci moči, zvýšenou chuť k jídlu, a přitom hubnutí.

Drbe se vas pejsek často? Pomůžeme mu

Jak se diabetes u zvířat léčí? Lze mu nějak předejít?

U tohoto onemocnění žádná konkrétní prevence neexistuje. Léčba cukrovky u psů a koček spočívá v každodenní injekční aplikaci inzulinu. Každý pacient má stanovenou dávku i četnost aplikace podle potřeby na základě tzv. glykemické křivky. Injekce je nutné podávat každý den ve stejnou dobu podle doby krmení. Důležitou součástí léčby diabetu je právě i pravidelnost v krmení. Většinou se krmná dávka omezuje pouze na ranní a večerní podávání před aplikací inzulinu. U diabetiků bychom si měli hlídat složení krmiva. Strava by měla obsahovat lehce stravitelné bílkoviny, složené cukry, vlákninu. Naopak vynechat by se měly jednoduché cukry a vyšší množství tuku.

Vyskytují se u zvířat i alergie? Pokud ano, jaká alergie je nejčastější?

Alergie se u zvířat objevují poměrně často. Nejvíce se setkáváme s alergií na roztoče, potravinovou alergií a s alergií na některou ze složek prostředí (třeba prach, pyl). Hlavním příznakem alergie je svědění, které se u zvířat projevuje častým drbáním, otíráním nebo okusováním částí těla, dále se alergie může projevit záněty uší a dalšími dermatologickými příznaky. Ne každý majitel se ovšem rozhodne pro identifikaci alergenu a následnou cílenou léčbu.

Chraňte svého psa pro jeho i Vaše bezpečí

Jaké jsou v dnešní době léčebné možnosti pro zvířecí alergiky?

V rámci diagnostiky i léčby existuje mnoho možností. V první řadě by lékař měl určit typ alergie. Například alergii na roztoče jsme schopni diagnostikovat už v ordinaci na základě typických příznaků a přítomnosti roztočů. Po utlumení alergické reakce je důležité preventivní podávání antiparazitárních přípravků. Potravinové alergie se diagnostikují buď eliminační dietou, nebo krevním testem. Všechny další typy alergií se zjišťují z krve nebo na základě dermatologických testů. Některé alergeny však není možné v prostředí eliminovat.

Ke zmírnění příznaků alergické reakce se používají imunosupresivní léky – kortikosteroidy, antihistaminika nebo cyklosporin. Tyto léky sice omezí projevy alergie, ale neléčí ji. Alergie se dá léčit pouze imunoterapií, při níž se pacientovi opakovaně aplikuje pod kůži alergen. Dávky alergenu se aplikují v určitém množství a v přesných intervalech podle předem stanoveného schématu. Organismus si tak zvykne na kontakt s alergenem a vypěstuje si vůči němu toleranci.

Domácí měření cukru u mazlíčků, pomocí glukometru, je pro ně méně stresující.

Co se týká parazitů u domácích mazlíčků, do jaké míry mohou ovlivnit zdraví celé rodiny?

Parazité se u psů a koček vyskytují poměrně často. Parazity dělíme na vnější (ektoparazité) a vnitřní (endoparazité). Mezi vnější parazity patří klíšťata, blechy, svrab, trudník, dravčíci, vši a všenky. K nejčastějším vnitřním parazitům pak patří červi – škrkavky a tasemnice. Preventivnímu antiparazitárnímu ošetření zvířat bychom měli věnovat velkou pozornost. Pro zvíře mohou být parazité původcem alergie, ale mohou být i tzv. vektorem, tedy mohou přenášet další původce zvířecích onemocnění. Vzhledem ke stále těsnějšímu soužití lidí a zvířat může dojít i k přenosu parazitů ze zvířete na člověka a k přenosu původců některých chorob, jimiž mohou onemocnět i lidé.

Jak své mazlíčky nejlépe chránit před parazity?

Máme spoustu možností, jak zvířata chránit. Pokud budeme hovořit o vnitřních parazitech, je možné nechat v pravidelných intervalech vyšetřit trus a v případě nálezu parazitů zahájit účinnou léčbu, nebo podávat antiparazitární přípravky preventivně. Zpravidla se používají přípravky ve formě tablet, ale na trhu jsou dostupné i přípravky ve formě pasty nebo spotu (kapky na kůži). U vnějších parazitů se nám v posledních letech výborně osvědčují tablety, ale lze použít také speciální obojky nebo spoty.

Chraňte svého pejska před klíšťaty a dalšími parazity

Další článek