Domovská stránka » Ženské zdraví » ZAOSTŘENO NA ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Ženské zdraví

ZAOSTŘENO NA ŽENSKÉ ZDRAVÍ

MUDr. KATEŘINA ŠUGAROVÁ

Gynekologie

Osvěta má své místo především v životě dětí a dospívajících, ale také u dospělých – nemusí se týkat pouze menstruace, ale i závažných onemocnění, jako je endometrióza. Na otázky odpovídá gynekoložka MUDr. Kateřina Šugarová.

Změnil se nějak, podle Vašeho názoru, pohled na menstruaci v posledních letech?

Osobně si myslím, že pohled se změnil směrem k lepšímu. V době, kdy choulostivá témata byla ve většině rodin tabu a dívky se za svou menstruaci možná i styděly, muselo být dospívání náročné. Dnes, v době internetu a neomezeného přístupu k informacím, se společnost stává více otevřenou, liberální, což se týká i menstruace.

Domníváte se, že by se ve společnosti mělo o menstruaci více mluvit?

Téma menstruace podle mě nepatří do běžné každodenní konverzace. Jde sice o přirozenou věc, ale já ji vnímám pořád jako intimní záležitost. Na druhou stranu blízké kamarádky nebo matka a dcera by se o tomto tématu měly být schopny bavit přirozeně a bez ostychu.

Kdy by bylo podle Vás ideální začít s osvětou na toto téma u dětí?

Ještě na základní škole, jelikož v tomto období začínají dívky menstruovat. Věřím, že pak budou méně ve stresu, až se menstruace poprvé dostaví. V rámci osvěty na školách se tato témata probírají spíš obecně. V přípravě na nástup menstruace je nesmírně důležitá komunikace v rodině, nejčastěji s matkou.

S jakými mýty a nepravdami o menstruaci se jako gynekoložka setkáváte?

Řekla bych, že většina mýtů už je v dnešní době vymýcena. Jediný, který mě teď napadá, je ten, že se žena menstruací „čistí“ a v případě užívání hormonální antikoncepce by měla vždy jednou za cyklus menstruovat. To není pravda, antikoncepce se může klidně užívat bez přerušení. Když se podíváme do historie, tak ženy měly za život mnohem méně menstruačních cyklů – byly častěji těhotné nebo kojily, což je chránilo například před endometriózou či nádory prsu nebo dělohy.

Existuje kromě menstruace ještě nějaké téma, o nějž by se měly více zajímat i již dospělé ženy?

Takových témat je samozřejmě mnoho, ale domnívám se, že společnost nemá dostatečné povědomí o již zmíněné endometrióze. Udává se, že tímto onemocněním trpí každá desátá žena v reprodukčním věku. Jedná se o onemocnění s velmi nespecifickými příznaky, jako jsou bolestivá a silná menstruace, chronická pánevní bolest, bolest při pohlavním styku a mnoho dalších. To je velký problém v souvislosti s diagnostikou, která může trvat i několik let. Návštěvou gynekologa, který má s tímto onemocněním zkušenosti, se dá tato doba výrazně zkrátit. V nemocnici ve Frýdku-Místku máme centrum pro léčbu endometriózy vedenou primářem MUDr. Martinem Němcem. Zároveň spravujeme facebookovou stránku Endometrióza Morava kde veřejnost seznamujeme s danou problematikou.

Podělila byste se na závěr o nějaký „fígl“ pro rodiče, jak si s tématem menstruace poradit?

Už ve školce děti přichází s otázkami, kde se berou miminka. Rodič by měl odpovídat adekvátně věku dítěte, ale pravdivě. Dívky by měly být seznámeny s menstruací již v brzkém věku, aby je pak krvácení nemile nepřekvapilo. Rodiče mohou využít edukační materiály (knihy, videa), kterých dnes existuje spousta.

Další článek