Home » Zuby a Trávení » Blogerka Petra Vančurová: Rovnátka mohou být i módní doplněk
blogerka

Blogerka Petra Vančurová: Rovnátka mohou být i módní doplněk

Samozřejmě z estetického hlediska nebyla rovnátka úplně nejpříjemnější – i proto, že jsem je nosila až v pozdějším věku – ale myslím si, že za výsledek to rozhodně stálo.

Jaká je vaše zkušenost s nošením rovnátek?
Moje zkušenosti jsou veskrze kladné. Na rovnátka jsem si poměrně rychle zvykla a ani bolest při rovnání zubů nebyla nijak výrazná. Samozřejmě z estetického hlediska nebyla rovnátka úplně nejpříjemnější – i proto, že jsem je nosila až v pozdějším věku – ale myslím si, že za výsledek to rozhodně stálo.

Musela jste v průběhu jejich nošení nějak změnit své stravovací návyky?
Při nošení fixních rovnátek je třeba větší opatrnosti u tvrdších potravin, jakou jsou jablka, oříšky a podobně. Je lépe krájet je na menší kousky a rozkousat na stoličkách, aby nedošlo k utržení zámečku. Jinak jsem žádné problémy neměla a ani jsem nemusela stravovací návyky měnit. Když se zuby rovnají, tak ale cítíte tlak, který je na ně vyvíjen, takže kousat tvrdší potraviny předními zuby by bylo nejen nepraktické, ale i nepříjemné.

Nutností je čistit zuby po každém jídle, protože některé potraviny mezi drátky ulpívají, což při nečistění může mít nejen vliv na kazivost zubů samotných, ale také vzbuzovat negativní estetický dojem.

Jakým způsobem je třeba pečovat o zuby s rovnátky?
Prioritou je důkladné čistění zubů a ústní dutiny. Já jsem například hodně využívala mezizubní kartáčky, kterými jsem čistila nejen prostory mezi jednotlivými zuby, ale také oblasti okolo zámečků. V podstatě je podle mne téměř nutností čistit zuby po každém jídle, protože některé potraviny mezi drátky ulpívají, což při nečistění může mít nejen vliv na kazivost zubů samotných, ale také vzbuzovat negativní estetický dojem.

Jak často jste musela chodit s rovnátky na kontrolu?
Utahování zámečků a kontrola probíhala cca jednou za šest týdnů. Na každé návštěvě ortodontista zkontroloval stav zámečků a výsledky rovnání zubů a drátky dotáhl, docházelo také k výměně gumiček na zámečcích.

Pociťovala jste v průběhu léčby bolest?
Bolest bývá hodně individuální, někdo v prvních dnech po nasazení nemůže moc kousat. Já jsem pociťovala jen tlak, nikoliv však bolest, nebylo to nijak výrazně nekomfortní.

Next article