Domovská stránka » Děti » ATOPICKÝ EKZÉM TRÁPÍ DĚTI I CELOU RODINU
Děti

ATOPICKÝ EKZÉM TRÁPÍ DĚTI I CELOU RODINU

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

JANA LIGURSKÁ

maminka 5 dětí z toho 3 s atopickým ekzémem

Vaše děti žijí s atopickým ekzémem. Jakým způsobem to ovlivňuje každodenní život Vaší rodiny?

Ano, tři z našich pěti dětí mají už od kojeneckého věku ekzém a nejrůznější alergie. Kubíček s Matýskem mají 5 let a nejmladší Anežka je tříletá. Každé ráno před odchodem do školky začíná promazáním celého těla, stejně tak večer při převlékání do pyžama. Ekzém ovlivňuje i naše oblékání a praní, děti nosí oblečení z čisté bavlny a pereme v šetrném pracím prášku bez aviváže. Jako malí museli oba synové i dcerka nosit dlouhé nohavice, dlouhé rukávy a zakryté prstíky v rukavičkách, aby si kůži nerozškrabali do krve.

I atopik může mít šťastné dětství, pokud je obklopen milujícími rodiči a sourozenci, kteří mu dodávají zdravou sebedůvěru.

Teď už je to mnohem lepší a můžou si v létě obléknout kraťasy a triko jako ostatní děti. Ekzém jim výrazně ustoupil poté, co jsme odhalili všechny potravinové alergie, kterými trpí, a upravili podle toho jídelníček. Všichni tři nemohou jíst výrobky z kravského mléka, pšenice a vajec; každý z nich k tomu má ještě své specifické alergie na některé další potraviny. Takže dětem všude nosíme vlastní jídlo s sebou – do školky, na výlety, na návštěvy k přátelům.

foto: Jana Ligurská s dětmi

Jaký vliv má atopický ekzém na psychiku Vašich dětí?

Snažíme se z dětí nedělat chudáčky. Nelitovat je ani sebe, brát chronické onemocnění jako fakt, ne jako konec světa. Hlavní je, že se máme doma všichni rádi a umíme se společně smát. Děti berou svá omezení jako normální součást života a příliš se tím nezabývají. Naučili jsme se neřešit to, co se nedá změnit.

Chcete vědět více o atopickém ekzému? Přečtěte si rozhovor s lékařem ZDE.

Z omezených surovin vymýšlíme nová jídla a krém bereme jako svého věrného kamaráda. I atopik může mít šťastné dětství, pokud je obklopen milujícími rodiči a sourozenci, kteří mu dodávají zdravou sebedůvěru.

Co byste vzkázala rodičům, jejichž děti trpí tímto onemocněním?

Atopický ekzém je tvrdý nepřítel. Vy, maminky a tátové malých „škrabálků“, se jím nenechte zlomit, nepropadejte beznaději a sebelítosti. Předávejte svým dětem naději a sílu bojovat navzdory všem omezením, které vám ekzém přináší. Věřte, že všechny těžkosti překonáte a časem bude líp!

Další článek