Domovská stránka » Tabu » DENISA PFAUSEROVÁ: DUŠEVNÍ HYGIENA JE DŮLEŽITÁ
Tabu

DENISA PFAUSEROVÁ: DUŠEVNÍ HYGIENA JE DŮLEŽITÁ

Foto: Pavel Kelich

S herečkou Denisou jsme si povídali o zdravém životním stylu, o tom, co si myslí o zdravotních tabu a v neposlední řadě samozřejmě i o herectví.

DENISA PFAUSEROVÁ

FILMOVÁ A DIVADELNÍ HEREČKA, MODERÁTORKA

Denisa Pfauserová je také úspěšnou influencerkou, zejména na Instagramu, kde s fanoušky sdílí fotky z cest, propaguje zdravý životní styl a jógu.

IG: @denisapfauserova

V naší společnosti je stále řada zažitých tabu, nejinak tomu je v souvislosti s lidským zdravím.

Co vás při spojení slov „tabu“ a „zdraví“ napadne jako první?

Jak už samotné označení ,,tabu” napovídá, napadá mě nějaké onemocnění s citlivým, choulostivým či intimním charakterem. Onemocnění, o kterých nerad mluví sám pacient nebo ta, se kterými se těžko smiřuje jeho okolí. Ačkoli pomyslné odtabuizování by často mohlo výrazně pomoci, a být tak tou správnou cestou k úspěchu…

,,Dobrá nálada! Ta vyléčí všechno.“

Guo Li
Máte v rodině někoho, kdo se potýká nebo potýkal s nějakým zdravotním problémem? Jestli ano, jak se s tím vypořádáváte?

V rodině nemám nikoho, kdo by se potýkal s nějakým fatálním nebo dlouhodobým zdravotním problémem. Nebo alespoň ne s takovým, se kterým bych se musela psychicky či jinak vypořádávat. To musím zaťukat. A upřímně si něco takového nechci ani představovat. Co jsem ale při takové situaci doporučovala svému kamarádovi, bylo nepodcenit pomoc a rady odborníků. Vyhledat je a o podporu, zejména tu psychickou, je požádat.

Snažím se zdravě a pravidelně jíst, pít hodně vody, doplňovat vitamíny a minerály, praktikuji jógu a hodně běhám.

Vaší prací je dostat se do role jiného člověka, jaký vliv má herectví na vaši psychiku?

Ve výčtu mých rolí se zatím nenachází žádná masová vražedkyně, členka StB nebo něco podobného, s čím bych měla vnitřní problém. Všechny své role, na kterých jsem hlouběji pracovala, jsem si zatím dokázala obhájit, stály na ,,správné straně barikády”. Ale z opačné strany, když hrajete třeba Židovku v koncentračním táboře, je nějaká duševní hygiena důležitá. Nicméně úplně stejně, jako když přijdu do práce a nechávám svůj osobní život za dveřmi, se snažím nechávat život pracovní za dveřmi svého domova.

Jak přistupujete k preventivním lékařským prohlídkám a celkové péči o své zdraví?

Na preventivní prohlídky se snažím chodit poctivě. V mém případě hlavně k zubaři a na gynekologii. Ale prevenci ve svém životě zařazuji i obecně. Snažím se zdravě a pravidelně jíst, pít hodně vody, doplňovat vitamíny a minerály, praktikuji jógu a hodně běhám. Nepodceňuji ale ani kvalitní spánek a vyhýbám se zbytečnému stresu. A jak říká moje čínská paní doktorka Guo Li: ,,Dobrá nálada! Ta vyléčí všechno.“

Nepodceňuji ale ani kvalitní spánek a vyhýbám se zbytečnému stresu.

Jak si myslíte, že se dá odbourat nějaké zdravotní tabu?

Jednoduše. Nebudeme se o něm bát mluvit. Myslím, že kdyby se třeba covid přenášel pohlavním stykem, lidé se budou více zdráhat nechat se otestovat. Měli by pocit, jakoby se na ně všichni dívali skrz prsty. Nicméně na pohlavním styku není nic, za co by se člověk musel stydět. Patří přeci mezi přirozené lidské potřeby. Něco nečistého jsme si z toho udělali sami. Je žalostné, kam až zdravotní problém může zajít třeba jen proto, že se člověk na začátku styděl jít k lékaři.

Další článek