Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » KOUŘÍTE, RÁDI BYSTE PŘESTALI, ALE NEJDE VÁM TO?
Bojujeme proti rakovině

KOUŘÍTE, RÁDI BYSTE PŘESTALI, ALE NEJDE VÁM TO?

Článek vznikl ve spolupráci s:
Článek vznikl ve spolupráci s:

Prof. MUDr. EVA KRÁLÍKOVÁ

vedoucí Centra pro závislé na tabáku
III. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha

ROZDÍL MEZI KOUŘEM A NIKOTINEM

Kouření, tedy kouř (nikoli nikotin), je podstatnou příčinou onkologických onemocnění. Rakovina plic byla první nemocí z mnoha, u které to bylo prokázáno. Před sto lety byla vzácnou nemocí, v roce 1913 bylo na celém světě popsáno jen přes 200 případů. Jak se začínalo kouřit, počty nemocných rostly a dnes víme, že za zhruba 90 % může právě kouření. Rakovina plic ale není nejčastější příčinou smrti kvůli kouření, víc kuřáků umírá na srdečněcévní nemoci. Léčba závislosti na tabáku je tak vlastně prevencí mnoha nemocí včetně rakoviny plic.

NEDAŘÍ SE PŘESTAT?

Nikotin sice rakovinu nezpůsobuje, ale zajišťuje závislost. A to je ten problém – přestat kouřit opravdu není snadné, přála by si to většina dospělých kuřáků. Také to opakovaně zkoušejí, průměrný kuřák má za život několik desítek pokusů o život bez cigaret, necelý jeden (0,8) pokus ročně.

CO JE LÉČBA ZÁVISLOSTI NA TABÁKU

Pokud to zkoušíte sami, tak se šance, že nebudete alespoň 6 měsíců kouřit, pohybuje jen kolem 3–5 %. Intenzivní léčba může úspěšnost zvýšit až 10x. Co znamená intenzivní léčba závislosti na tabáku? Má dvě části: psychobehaviorální intervenci, tedy změnu denních stereotypů a vůbec prožívání dne, a léky k potlačení abstinenčních příznaků. Důležité je nečekat zázrak, léta nacvičeného chování nelze vymazat jednou tabletou. I když léky nemohou zabránit kouření, v léčbě významně pomáhají: umožní obtížné období prvních pár týdnů překonat snáze, totiž bez abstinenčních příznaků.

LÉKY

Samotný cytisin lze od loňského léta také u nás volně koupit v lékárně. Jde o přírodní látku – výtažek ze štědřence převislého. Má kratší poločas (4,8 h), a proto se první dny užívá podle daného schématu častěji, udržovací dávka je pak 2–3 tablety denně. Jedno balení vystačí na 25 dní, ale doporučujeme užívání dlouhodobé, nejméně 3 měsíce.

KDE HLEDAT POMOC

Web Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz nabízí kontakty na více než 40 center pro závislé na tabáku, na 200 lékáren poskytujících poradenství, telefonní linku, 4 adiktologické ambulance nebo různé mobilní aplikace v češtině ke stažení zdarma.

Další článek