Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » NADACE DAGMAR A VÁCLAVA HAVLOVÝCH: RAKOVINA STŘEV ZABÍJÍ ZBYTEČNĚ
ADVERTORIAL

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice druhé nejčastější onkologické onemocnění. Tuto diagnózu si každoročně vyslechne kolem 7 500 Čechů, nemoci pak podlehne okolo 3 500 z nich. Přitom včasné odhalení nemoci může vést až k úplnému uzdravení. Prevence a včasné vyšetření jsou v tomto případě alfou a omegou úspěšné léčby. 

Své o tomto onemocnění ví i bývalá první dáma Dagmar Havlová, která již v 90. letech založila projekt Včasné diagnózy a prevence rakoviny tlustého střeva: „Na toto onemocnění před lety zemřel můj tatínek a kdyby se na něj přišlo včas, mohlo vše dopadnout jinak. Ale tehdy bohužel neexistovaly tak rozšířené možnosti včasného zachycení nemoci u rizikové skupiny obyvatel.“

„Postarali jsme se ale o změnu. Bylo pro mě velmi ubíjející a vyčerpávající, abych jako laik přesvědčila pojišťovny, senátory, poslance, lékaře a několik ministrů zdravotnictví, že prevence je pro nás tolik potřebná,“ připomíná bolestný začátek národního screeningového programu zakladatelka Nadace VIZE 97.

A dnes se lidé nad 50 let mohou nechat zdarma preventivně otestovat na okultní krvácení nebo kolonoskopicky vyšetřit. Nyní se naše pozornost soustředí hlavně na covid-19, ale to neznamená, že mu kolorektální karcinom udělal místo a sám přestal lidské životy ohrožovat. Bohužel jen trochu upadl v zapomnění. A to rakovině velmi nahrává. Zhoubný nádor tlustého střeva ve většině případů roste dlouho, i proto je možné objevit onemocnění včas, ještě v přednádorovém stavu.

Vyšetření na zjištění okultního krvácení do stolice jsem sama podstoupila. Patřím totiž do rizikové skupiny – kvůli věku, soustavnému stresu, kterému jsem často vystavena, i kvůli dědičnosti.

— Dagmar Havlová

Zajděte si za svým praktickým lékařem, obzvlášť pokud jste muž a je vám více než 50 let. Když se nechcete nechat testovat od něj, můžete si u lékaře vyzvednout sadu a otestovat se doma. Veškeré potřebné informace dostanete také na specializovaných klinikách nebo je najdete v letáku, který ve spolupráci s předními českými gastroenterology připravila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a pro jehož masovější šíření nyní sbírá finanční prostředky.

Jediná možnost, jak předcházet rakovině střev, je aktivní přístup. Obavy jsou bezdůvodné a předsudky zbytečně ohrožují váš život, protože léčba je tím úspěšnější, čím dříve se anomálie ve střevech odhalí. Pět minut času za záchranu života stojí. 

Další článek