Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » NEODKLÁDEJTE PREVENCI A SCREENING
Bojujeme proti rakovině

NEODKLÁDEJTE PREVENCI A SCREENING

Článek vznikl ve spolupráci s:
Článek vznikl ve spolupráci s:

PhDr. IVANA PLECHATÁ

koordinátorka platformy Hlas onkologických pacientů

V ČR je zachycen nádor až u 90 tisíc nových pacientů za rok. Onemocní každý třetí a rakovina se v podstatě týká každé rodiny. Inovace v léčbě rakoviny významně zvyšují délku přežití a zlepšují kvalitu života pacientů, stále ale jde o závažné onemocnění, které ohrožuje život.

Rizikové faktory

Až 40 % nádorů přitom můžeme předejít tím, že se vyhneme některým rizikovým faktorům – kouření, pití alkoholu, obezitě, nedostatku pohybu, nezdravé stravě či dlouhotrvajícímu stresu. Zásady zdravého životního stylu známe skoro všichni, přesto mnozí lidé tato režimová opatření přijímají jen stěží.

Screeningové programy

Klíčová je zejména účast na preventivních a screeningových programech, které dokáží odhalit nádorové bujení v našem těle. Platí, že čím dříve se nádor najde, tím máme větší naději buď na úplné vyléčení, či alespoň na významné prodloužení kvalitního života. V ČR jsou screeningová vyšetření dobře dostupná a hradí je zdravotní pojišťovny. Jde o vyšetření stolice na skryté krvácení nebo kontrolu podezřelých znamének na kůži. Žen se pak týká vyšetření prsu a děložního čípku, muži by neměli opomíjet vyšetření prostaty.

Vyléčení pacienti, pozor!

Na prevenci by neměli zapomínat ani pacienti, kteří se již s rakovinou léčili. Některým se může rakovina vrátit, jiní mohou po letech onemocnět odlišným typem nádoru. Samozřejmostí by pro tyto pacienty mělo být také očkování proti covidu-19, které je ochrání před těžkým průběhem této nemoci či smrtí.

Platforma Hlas onkologických pacientů (hlaspacientu.cz) sdružující 11 pacientských a podpůrných organizací, které hájí práva a potřeby pacientů s onkologickým onemocněním, vyzývá všechny, aby se vrátili do ordinací lékařů na preventivní a screeningové prohlídky. Můžete si zachránit život a ušetřit trápení nejen sobě, ale i svým blízkým.

Další článek