Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » PACIENTSKÝ PŘÍBĚH: SE STOMIÍ ŽIVOT NEKONČÍ
ADVERTORIAL

Štěpánka Kovaříková si v roce 2009 vyslechla krutý ortel – zhoubný nádor rektovaginálního septa. Z prvotního šoku se ale rychle vzpamatovala a nyní vede organizaci České ILCO, které pomáhá stomikům po celé republice.

ŠTĚPÁNKA KOVAŘÍKOVÁ

PŘEDSEDKYNĚ ORGANIZACE ČESKÉ ILCO

Okolo roku 2008 začala mít Štěpánka Kovaříková neurčité zdravotní potíže, zvláštní tlaky a bolesti břicha. Lékař ji poslal na různá vyšetření, ale všechna byla negativní. „Bylo mi stále hůře. Trvalo to skoro rok,“ popisuje Štěpánka skryté projevy vážného onemocnění.

Prý si pak už připadala jako hypochondr. Lékaři měli v počátku podezření i na endometriózu, záhy se v pražské Všeobecné fakultní nemocnici ukázalo, že je problém závažnější a jedná se o zhoubný nádor. Následovala okamžitá operace a verdikt byl nelítostný. Oznámili jí, že jediným řešením je radikální amputace dělohy a konečníku s následným vyšitím stomie.

„Byl to šok. Docela jsem s tím bojovala, napadalo mě jediné – se žádným pytlíkem na břiše chodit nebudu! Pan profesor David Cibula se pousmál a uklidnil mě, že to není tak dramatické, pacientky s tím prý dělají všechno,“ vzpomíná a přibližuje svoji reakci při vyslovení tvrdé diagnózy: „Nechtěla jsem si to připustit, možná jsem doufala, že se tělo ještě zmátoří. Nebude to potřeba, pletou se, říkala jsem si.“

Nový život po operaci

Po operaci ale přišly i pozitivní zprávy. Vše bylo odstraněno, a chemoterapie ani radioterapie už nebyly nutné. Stomie ale byla trvalá. „Po operaci mi vůbec nebylo dobře, pořád jsem zvracela. Když jsem se poprvé dostala ven, nadechla se čerstvého vzduchu, viděla zdravé lidi kolem sebe, jela sanitkou (ta mi připomněla moji práci pro zdravotnickou záchrannou službu a domov), moc mi to pomohlo, abych se cítila lépe.

Navštívila mne také onkopsycholožka Laura Janáčková nebo stomasestra Veronika Zachová, která mi donesla správné stomické pomůcky a spoustu brožur s užitečnými informacemi,“ popisuje první seznamování s vývodem Štěpánka.

Pomoc ostatním stomikům

Po setkání s jednou mladou dlouholetou stomičkou se začal ve Štěpánce postupně utvářet nápad pravidelného setkávání stomiků. „Nebylo na ní vidět nic neobvyklého. Povídaly jsme si. Uklidnilo mě to,“ uvádí.

„Tenkrát jsem se dostala k předsedkyni Českého ILCO Marii Ředinové. Ta mi nabídla založení Klubu stomiků v Ústí nad Labem, což jsem udělala,“ pokračuje Štěpánka nadšeně. Nyní vede celorepublikovou organizaci dlouhodobě se věnující pomoci stomikům – České ILCO.

Je moc důležité vědět, že jsou lidé, na které se můžete obrátit. Někdo, kdo ví, co vás trápí a s čím se potýkáte.

Pomoc ostatním stomikům

Za finanční podpory norských fondů jsme nyní zřídili i IlCO Linku psychologické pomoci s Laurou Janáčkovou.

Lidé mohou volat každé druhé pondělí počínaje 7. 2. 2022 vždy od 16.00 – 18.00 na číslo 725 556 889.

Konzultace jsou zdarma, cena hovoru běžná dle tarifu volajícího.

České ILCO – pacientská organizace stomiků dlouhodobě pomáhá řešit problémy spojené s návratem stomika do normálního života. Aktivně hájí práva stomiků a zmírňuje jejich obavy. Jedná jménem stomiků s ministerstvy, zdravotními pojišťovnami, distributory stomických pomůcek, vyjadřuje se k legislativě.

Další článek