Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » RADIM FIALA: RAKOVINA PROSTATY POSTIHUJE JAK MNICHY, TAK CASANOVY
Bojujeme proti rakovině

RADIM FIALA: RAKOVINA PROSTATY POSTIHUJE JAK MNICHY, TAK CASANOVY

Foto: Linda Orlik

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů. Při včasné diagnostice je úspěšnost léčby vysoká, a právě proto by mělo být pravidelné preventivní vyšetření běžnou součástí života každého muže. Stejný názor zastává i herec Radim Fiala.

Radim Fiala

herec a producent

Jaký je váš postoj k pravidelným preventivním vyšetřením na rakovinu prostaty?

Vzhledem k tomu, že jsem již došel do věku, kdybych se měl o své zdraví zajímat více než v minulých dekádách, je má odpověď jasná. Preventivní vyšetření u nás probíhá zdarma, a proto by byla chyba této možnosti nevyužít.

Máte dostatečné informace o rizicích spojených s rakovinou prostaty? Snažíte se minimalizovat riziko vzniku tohoto onemocnění i u sebe?

Nedávno mi jeden můj dlouholetý kamarád sdělil, že se mu sice podařilo zachytit tento zákeřný nádor poměrně brzy, ale i tak pro něj byla léčba velmi náročná a představovala velký nápor nejen na jeho psychiku. Kdykoliv se od té doby potkáme, nemusíme o tom vůbec hovořit, a přesto jen tak mezi řečí zvedne palec. A já vím, že je vše v pořádku. Víte, kdysi jsem zaslechl trefnou poznámku, a sice že rakovina prostaty postihuje jak mnichy, tak casanovy.

Zdroj: Adobe Stock

Co byste doporučil mužům, kteří se bojí podstoupit testy na rakovinu prostaty? A jak byste je povzbudil k pravidelným preventivním prohlídkám?

Jestli si někteří z vás pamatují vstupní lékařskou prohlídku při nástupu na vojnu, tak se bát nemusíte, protože takto se to už nevyšetřuje. Můžu se obávat jedině toho, že jsem prevenci zanedbal. Myslím si, že se dá takové vyšetření jednou za rok vydržet, když ženy chodí na preventivní prohlídky i čtyřikrát ročně. Přestože se většina mužů před svým lékařem stydí, není se čeho bát.

Víte o celonárodním screeningu na rakovinu prostaty, který byl v České republice spuštěn 1. ledna 2024?

Popravdě o tom slyším poprvé až teď od vás. Jsem rád, že takový program konečně vznikl. Nicméně stěžejní je, abychom té možnosti využili a na screening šli. Jinak je jakákoliv kampaň zbytečná. A uzavřel bych náš rozhovor větou ze skvostné hry Ladislava Smočka: „Na světě jsme jen jednou provždy, děti.“

Další článek