Domovská stránka » Bojujeme proti rakovině » RAKOVINA JE SICE NEBEZPEČNÁ, ALE DÁ SE PORAZIT
Bojujeme proti rakovině

RAKOVINA JE SICE NEBEZPEČNÁ, ALE DÁ SE PORAZIT

Zdroj: Martin Huszár | Foto: Denisa Cziglová

DENISA CZIGLOVÁ

Kvůli nádoru, který se tvářil se ze začátku docela nevinně, se Denisa Cziglová před časem rozhodla začít lépe jíst a změnit svůj život a napsat tak knihu o zdravém vaření.

Jak rakovina změnila Vás a Váš pohled na svět?

Zcela zásadně. Když už ležíte nějaký ten pátek v nemocnici, tak si uvědomíte krátkost života a že je opravdu důležité užívat si každý den naplno, protože zítřek může být úplně jiný. Nechtěla jsem svůj boj vzdát. Věděla jsem, že rakovina je sice nebezpečná nemoc, ale dá se porazit – jen musím chtít něco změnit a bojovat.

Co byste poradila pacientům, kteří si teď prochází něčím podobným?

Ať neztrácejí naději a zamyslí se, z čeho mohla nemoc vzniknout. Je třeba začít myslet pozitivně, změnit svůj životní styl, jíst zdravě a hlavně výživně. Já jsem věděla přesně, co je špatně. Při studiu vysoké školy jsem už pracovala na plný úvazek, času na odpočinek mi moc nezbývalo, jedla jsem nezdravě – spoustu cukru a hodně masa. Taky jsem v sobě nosila bloky a strachy z dětství a minulých vztahů. Všechny tyto věci dohromady mohly vytvořit nemoc, kterou jsem nechtěla.

Může jídlo ovlivňovat i naše psychické zdraví?

Určitě ano. A pokud si uděláme víkend à la „cheat day“, v týdnu bychom se měli opět vrátit ke zdravé stravě. Moc dobře si pamatuji na dobu, když jsem přestala jíst klasický cukr. Bylo pro mě těžké se odpoutat od sladké chuti, vlastně přišel klasický „absťák“, který trval skoro měsíc. Byla jsem nervózní, protivná, bolela mě hlava. V krizi jsem si musela dát alepoň čtvereček 90% hořké čokolády nebo ovocný fresh džus.

Co Vás přimělo napsat knihu?

Když mě nemoc dostala až na onkologii, byl to pomyslný varovný prst. Jasný ukazatel toho, že musím něco v životě a v sobě změnit. Hledala jsem na internetu nějaké příběhy, povzbuzení a rady, ale nacházela jsem jen samé negativní zprávy. Odmítla jsem chemoterapii a stala se na půl roku vegankou. Vymýšlela a předělávala jsem své dříve oblíbené recepty, které ale nebyly zdravé. Spousta lidí mi začala psát, ať udělám kuchařku. Tak jsem si udělala webové stránky a zveřejňovala na nich recepty i svůj příběh – chtěla jsem motivovat ostatní lidi bojující s rakovinou.

Jak to tedy celé přežít a nezbláznit se?

Když přijde jakákoliv nemoc, je potřeba se zastavit a najít její příčinu. Nemoc nám ukazuje, že něco v životě neděláme úplně dobře, že nám něco nesvědčí. Pokud máme rádi sebe a svůj život, měli bychom být připraveni udělat pro sebe cokoliv. Člověk se nesmí litovat a čekat od lékařů, že ho vždycky a hned vyléčí. Vyléčit musí sám sebe. „Věř a víra tvá tě uzdraví“ je podle mě naprostá pravda. Život není nikdy rovinka, spíše horská dráha: jednou jsme nahoře, jsme šťastní a daří se nám, ale pak se dostaneme dolů – a je jen na nás, jak se k tomu postavíme.

Další článek